Kultúra

Táncsics Mihály-életműdíj és politikai szónoklat a volt kormányfőtől

Avar István színművész, Gyémánt László festőművész és Seregi László koreográfus vehette át a Táncsics Alapítvány életműdíjait vasárnap Budapesten.

A kitüntetéseket Gyurcsány Ferenc, az alapítvány kuratóriumának elnöke, volt miniszterelnök adta át a Magyar Nemzeti Galériában.

Gyurcsány Ferenc köszöntő beszédében az önkifejezés, a szabad véleménynyilvánítás szabadságáról szólva kijelentette: “ma olyan hatalmasok uralkodnak az országban, akik nem a népüknek kívánnak több szabadságot adni, hanem önmaguknak. Az a hatalom, amelyik önmagának kíván több szabadságot adni (…) az nem demokráciát akar, hanem alávetést” – mondta a volt szocialista kormányfő, akinek köszöntője alatt a kivetítőkön egy leragasztott szájú férfi arca volt látható.

Gyurcsány Ferenc szerint “a szabadság megvonásával a jobboldal mai kormánya rátámadt a köztársaságra”. Kitért arra, a diktatúrában a művészekre is hárul az a feladat, hogy elmondják azt, amit nem mondhat el más. Sajnos lehet, meg fogjuk azt élni, hogy nemcsak ünnepeljük a díjazott művészeket, hanem majd azt kell kérjük tőlük: használják a művészet sajátos nyelvét, hogy “mentsék a szabadságot, és menték a köztársaságot”.

Gyurcsány Ferenc közölte: beszédével tudatosítani szeretné, mindenkinek dolga van ebben az országban azért, hogy “a basáskodók hatalma előbb érjen véget, mint ők azt gondolják”. A basáskodók hatalma nem először fél a köztársaságtól. Félt 1919-ben és 1946-ban – jegyezte meg. Hangsúlyozta: meg kell mutatni, “a magyar polgárok összességében erősebbek, mint a szabad polgári Magyarországtól félő elfajzott jobboldal”.

Szinetár Miklós rendező Avar Istvánt méltató beszédében azt mondta, a színművész egy hőstelen korban tudott hős és példakép lenni. A nagy művész mindig emberséget sugárzott – jegyezte meg.

Bereczky Loránd művészettörténészt, a Magyar Nemzeti Galéria címzetes főigazgatója Gyémánt Lászlóról azt mondta: a kísérletező művész a XX. és a XXI. századi magyar képzőművészet egyik jelentős és nagyon jellegzetes mestere. Tevékenységét a szakmai tudás és a tisztesség jellemzi – tette hozzá.

Horváth Ádám rendező Seregi Lászlót méltatta, művészete – mint mondta – egyedülálló mind a magyar, mind a külföldi színpadokon.

A Táncsics Alapítvány 2004-ben alapította a Táncsics Mihály-életműdíjat, amelyet “évről évre a kortárs magyar művészet olyan tekintélyes alakjai kapják, akik munkásságukkal és annak eszmei értékével bizonyították tartósan kiemelkedő helyüket a kortárs hazai művészetben”.

Az ünnepségen részt vett többek között, Lendvai Ildikó, az MSZP volt elnöke; Baja Ferenc, a Táncsics Alapítvány kuratóriumának volt elnöke; továbbá Gálvölgyi János, Garas Dezső és Hernádi Judit színművészek; Koós János énekes.

A meghívóban jelzettől eltérően nem jelent meg az ünnepségen Mesterházy Attila. A pártelnök sajtósa szerint az utolsó pillanatban azért kellett lemondania a részvételt, mert megbetegedett.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik