Nagyvilág

Romániai választás: Kelemen Hunor szerint sorsdöntő ez a nap

MTI/Veres Nándor
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke nyilatkozik a sajtónak, miután leadta szavazatát az erdélyi Csíkkarcfalván.
MTI/Veres Nándor
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke nyilatkozik a sajtónak, miután leadta szavazatát az erdélyi Csíkkarcfalván.
Az RMDSZ elnöke sorsdöntőnek nevezte a voksolást. Magas a részvétel, éppen a magyarlakta térségek maradnak el az átlagtól.

Romániában rendkívül magas a részvétel mellett kezdődtek meg a parlamenti választások. Az MTI jelentése szerint délelőtt tíz óráig az összesített – a külföldön leadott voksokat is magában foglaló – részvétel elérte a névjegyzékben szereplő 18 millió választópolgár 8 százalékát.

Az első három órában leadott 1,44 millió voks közül 185 ezer külföldről érkezett. Külföldön szombaton kezdődött a szavazás. A legutóbbi, 2020-as romániai parlamenti választásokon délelőtt 10 óráig a jogosultak 4,53 százaléka szavazott, míg 2016-ban 5,27 százalékos, 2012-ben 4,52 százalékos, 2008-ban 4,8 százalékos volt a részvétel.

A legmagasabb részvételi adatokat idén a déli, a Duna-menti Olt (9,36), Teleorman (8,69), Mehedinti (8,53) és Calarasi (8,48) megyékből jelentették. A legalacsonyabb szavazási kedvet a moldvai Vaslui (4,87), az erdélyi Szeben (5,22), Máramaros (5,55) és Beszterce-Naszód (5,57) megyében regisztrálták. A jelentős magyarlakta térségekben a részvétel elmaradt az országos átlagtól. Szatmár megyében 5,95, Kovászna megyében 6,43, Maros megyében 6,57, Hargita megyében 7,41 százalékos volt a részvétel az első három órában. A szavazókörök mindenütt helyi idő szerint 21 óráig tartanak nyitva.

Kelemen Hunor a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában azt mondta: a magyarellenes tábor összeállása miatt az elmúlt 30 év legnehezebb és legfontosabb, sorsdöntő voksolása a mostani. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke emlékeztetett, a múlt héten az elnökválasztás első fordulójában a magyarellenes erők körülbelül 37 százalékot szereztek, parlamenti mandátumra lefordítva „baromian nagy” erőt jelent, amivel csak úgy tud szembeszállni az erdélyi magyarság, ha az RMDSZ-nek erős parlamenti frakciója van.

A szövetség elnöke kifejtette, magas választói részvételre számít a magyar közösségen belül is, de mivel a diaszpórában a magyarok sokkal kevesebb szavazattal rendelkeznek, mint a románok, Romániában kell hozzátenni a 70-80-90 ezer plusz szavazatot az amúgy is szükséges plusz 100 ezerhez, amivel arányos képviseletet szerezve biztosíja helyét a parlamentben az RMDSZ.

Minden magyar embernek az a jó, ha elmegy szavazni és felküldi a pályára azokat a képviselőket és szenátorokat, akik meg tudják védeni a szülőföldet, a nyelvi jogokat, a gyerekek jövőjét, az iskolánkat, a kultúránkat.

Az elnökválasztás első fordulójában legtöbb szavazatot kapott Calin Georgescu független jelöltre, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi miniszterelnök-jelöltjére utalva azt mondta, az SOS Romania párt és a Georgescu mögött álló Fiatal Emberek Pártja (POT) is az AUR-ból nőtt ki, Georgescu nyíltan legionárius és vasgárdista ideológiát vall. Ezek a pártok „különböző ágai ugyanannak a törzsnek”, közös bennük, hogy magyarellenesek, a magyar közösségeket támadják – tette hozzá.

Kelemen Hunor a román alkotmánybíróság szavazatok újraszámolását elrendelő határozatát végtelenül ostobánaknevezte, szerinte ezzel  azt a látszatot keltették, hogy meg akarja fordítani az első fordulóban kialakult sorrendet. Ettől minden oldal nemcsak felbuzdult, hanem még jobban polarizálódott a társadalom, Georgescu támogatói brutális mozgósításba kezdtek. Az RMDSZ által mérhető magyar közösségekben az első adatok alapján magasabb a részvétel, mint egy hete, kicsivel magasabb, mint korábban hasonló választáson volt. Ezt tartani, és ha lehet, növelni kell, mert a román nagyvárosokban élők voksolási hajlandósága leginkább délután-estefelé indul be.

A román parlament és szenátus várható összetétele vonatkozó műsorvezetői kérdésre Kelemen Hunor elmondta, mindenki abban látja a kiutat, hogy többsége lesz azoknak, akik nem az AUR-SOS-POT hármashoz tartoznak, ekkor –a második forduló eredményétől függetlenül –  ez a többség védőfalat jelenthet esetleges rossz elnöki döntésekkel, indítványokkal szemben. Ennek a többségnek lehet része az RMDSZ is, amely az 5-6 százalékával a mérleg nyelve lehet, és a többség részeként védőbástyaként állhat egy rossz második fordulós eredményt követően. Amennyiben a Calin Georgescut támogató AUR, SOS és POT szerez többséget, az „a sötétséget, a sötét utat” jelentené.

Kapcsolódó
Már a szélsőjobb az esélyese a romániai választásoknak
Politikai káosz és egyfajta alkotmányos válság alakult ki az elnökválasztás első fordulója után Romániában. A mai parlamenti választáson várhatóan szintén a szélsőjobb erősödhet meg.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik