Nagyvilág

Zelenszkij tanácsadója: Én abszolút megértem Orbán Viktort

Vitalii Nosach/Global Images Ukraine via Getty Images
Vitalii Nosach/Global Images Ukraine via Getty Images

Ami zajlik, azt szerintem már nevezhetjük globális háborúnak.

Ezt mondta a Telexnek adott interjújában Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij tanácsadója Kijevben.

Kifejtette: Oroszország oldalán is van egy egész sor ország és Ukrajna mellett is van egy koalíció, amely megfelelő forrásokat biztosít a küzdelemhez. Ennek a háborúnak szerinte a tétje valóban az, hogy „vagy visszatérünk a nemzetközi jog talajára, amelyben a világ stabilabb, még akkor is ha néhol lehetnek lokális konfliktusok, vagy felszámoljuk a megszokott életünket meghatározó szabályokat, és tudomásul vesszük, hogy az erőszak lesz a meghatározó a világban.”

Podoljak úgy véli, Oroszország még mindig nem kapott elég erős választ. Azt látja, hogy a világ még mindig hezitál, vajon át lehet-e terelni a háborút orosz területre, szabad-e mélységében támadni ott a katonai létesítményeket, ahol tárolják vagy indítják a rakétákat és a drónokat Ukrajna felé. „Mit lát Oroszország? Hogy Európában helyenként még mindig kétkednek Ukrajna olyan léptékű felfegyverzésében, amellyel egyenrangú félként reagálhatna Oroszország támadására és ne szenvedne a szükséges eszközök hiányától” – magyarázta.

Az ukrán elnök tanácsadója úgy véli, most az a kérdés, hogy Donald Trump hajlandó-e a politikai vezető fogalmát újra valódi tartalommal megtölteni. A politikai vezető pragmatikus, mérlegeli minden lehetséges forgatókönyv pozitív és negatív következményeit, és azt beárazza. Podoljak számára egyértelmű, mit jelent a gyakorlatiasság az Egyesült Államok szempontjából. Hiszen Trump a totális politikai, gazdasági dominanciához való visszatérést hirdeti. Ehhez politikailag Oroszország reputációjának lenullázására van szükség, vagyis Oroszország katonai vereségére.

Arra a kérdésre, hogy mire számít Ukrajna a demokrata elnök leköszönéséig, Podoljak úgy felelt: maximális támogatást várnak elsősorban az Egyesült Államoktól, mert leginkább ez az ország képes ezeknek az eszközöknek a biztosítására, és kellenek keményebb bejelentések is.

Aztán kitért a magyar miniszterelnök álláspontjára is.

Én abszolút megértem Orbán Viktort. Ő azt szeretné, ha a világ a nemzetközi kapcsolatok folyamatos radikalizálódása, eszkalációja helyett a párbeszéd felé terelődne vissza. Ez teljesen érthető, mert a párbeszéddel alakított nemzetközi rendben több lehetőség van az érdekek érvényesítésére, szövetségek kötésére. Sokan pont így gondolják, nagyon is racionális alapokból kiindulva. Csakhogy racionális alapokról Ukrajnát ugyan meg lehet fejteni, de Oroszországot nem. Akik racionálisnak hiszik, azok nem ismerik Oroszországot. Tévednek, ha azt gondolják, hogy lehet vele tárgyalni, mert kész tiszteletben tartani a törvényeket és a megállapodásokat. Akik ezt hiszik, azok nem értik ennek a háborúnak az alapjait, a modern Oroszország motivációit. Nem értik, nem elemezték, ki az a Vlagyimir Putyin, kik vannak körülötte. Ebben van a probléma és a tragédia

– értékelt.

Megjegyezte: ha Oroszország racionális lenne, akkor befolyását a gazdaságon, párbeszéden, együttműködésen keresztül érvényesítette volna, nem pedig korrupción, fenyegetésen, katonai expanzión keresztül. De nem racionális.

Ukrajna szemében Orbán Viktor nem oroszbarát, folytatta.

„Orbán maximálisan pragmatikus, a saját értelmezésének megfelelő nemzeti érdekre fókuszál, hasznot akar Magyarországnak hajtani. Ez érthető, a legtöbbet akarja kihozni a történelmi pillanatból, ebben nem látok semmi rosszat. Orbán, pontosabban Magyarország az EU elválaszthatatlan része. Ez bizonyos értékrendet, megállapodások összességét jelenti. Igen, lehetnek alkalmi kísérletek bizonyos haszonért, de ebben semmiféle oroszpártiság nincsen. Ezt gyakorlati szempontból minden további nélkül megteheti egy szuverén ország vezetője. Hogy erkölcsileg megteheti-e, az más kérdés, lehet, hogy nem, de ez már a belső diskurzusra tartozik” – fogalmazott.

Ukrajna törekszik a párbeszédre Magyarországgal a legfelsőbb szinten és szakbizottságok szintjén, jelezte, aminek szerinte már látszik a hozadéka.

Zelenszkij és Orbán közvetlenül az Európai Politikai Közösség budapesti csúcsa alatt is beszélt, és ez a párbeszéd folyamatban van, ez a legfontosabb pozitív fejlemény Podoljak szerint. „Ez széles területeket érint, legyen szó gazdasági, politikai, kulturális önmeghatározást érintő kérdésekről, diplomáciai kapcsolatokról. Ezek nagyon perspektivikusak, nagyszerű, hogy újraindultak a kétoldalú megbeszélések, hogy nincsenek kölcsönös vádaskodások” – mondta.

Kapcsolódó

Ajánlott videó

Olvasói sztorik