Több nyugat-európai vezető politikus is arról beszélt, hogy engedélyezni kellene Ukrajnának azt, hogy fejlett fegyverekkel vegye célba közvetlenül Oroszországot.
Joe Biden távozó amerikai elnök a hétvégén engedélyezte Ukrajnának, hogy amerikai gyártmányú Atacms rakétákat telepítsen, amelyek akár 300 kilométerre lévő célpontokat is képesek eltalálni, beleértve az oroszországi Kurszk régiót, ahova az ukrán erők korábban már behatoltak.
Josep Borrell, az EU külügyi vezetője reméli, hogy az EU tagállamai beleegyeznek abba, hogy Ukrajna az európaiak által szállított fegyvereket használhasson Oroszországon belüli csapásokhoz, hangsúlyozva, hogy Ukrajnának nem pusztán védekezésre, hanem ellentámadásra van szüksége.
Caspar Veldkamp holland külügyminiszter az amerikai elnök döntését „megfelelő válasznak” nevezte arra az orosz lépésre, amelynek keretében észak-koreai csapatokat hívtak be, hogy harcoljanak az ukránok ellen.
Nagy-Britanniában az ellenzéki Konzervatív Párt árnyék-védelmiminisztere, James Cartlidge sürgette Keir Starmer kormányát, hogy engedélyezze Ukrajnának, hogy a Nagy-Britanniában gyártott Storm Shadow rakétákat használhassa Oroszországon belüli csapásokhoz.
Marija Ijonova ukrán parlamenti képviselő azonban szélesebb körű stratégia elfogadását sürgette a nyugati szövetségeseknél, mondván a nagyobb hatótávolságú rakéták önmagukban nem elegendők a győzelemhez. Kiegészítésképpen olyan intézkedésekre van szükség, mint az Ukrajna feletti védelmi pajzs kialakítása, a fokozott kiképzés, a szigorúbb szankciók bevezetése, valamint a bátrabb fellépés a szövetséges országok vezetésének részéről.
(Guardian)