A következő élő közvetítés része A Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze szerint nem antiszemita az izraeli miniszterelnök elleni elfogatóparancs

625 ezer iskoláskorú gyermek nem jut oktatáshoz a Gázai övezetben

JAAFAR ASHTIYEH / AFP
Palesztinok viszik annak az öt férfinak a holttestét, akiket a Dzseníntől délre fekvő Tubasz térségében megöltek egy izraeli csapásban, amely az autójukat vette célba.
JAAFAR ASHTIYEH / AFP
Palesztinok viszik annak az öt férfinak a holttestét, akiket a Dzseníntől délre fekvő Tubasz térségében megöltek egy izraeli csapásban, amely az autójukat vette célba.

Mintegy 625 ezer iskoláskorú gyermek nem tud részt venni az oktatásban a Gázai övezetben. Ennek oka, hogy a tavaly október óta tartó katonai offenzíva során az iskolaépületek nagy részét lebombázta az izraeli hadsereg, míg más iskolák az otthonaikból kitelepített civileknek biztosítanak átmeneti szálláshelyet – olvasható a Reuters riportjában.

A palesztin oktatási minisztérium adatai szerint eközben legalább 10 490 iskolás és egyetemista vesztette életét az izraeli offenzívában, de több mint 500 iskolai tanár és egyetemi oktató is halálát lelte a támadásokban.

A tragikus helyzetben mégis van, aki reményt igyekszik adni. A Reuters egy 29 éves tanárnőről számolt be, aki – mint írják – nem hagyja, hogy a halál és a pusztítás megfossza a traumatizált gyerekeket az oktatástól.

Iszra’a Abu Mustafa tanárnő otthonát, egy négyemeletes társasházat egy izraeli légicsapás romboltra le, ő azonban a ház romjain egy sátorban tantermet alakított ki. A polgári kezdeményezés 35 tanulóval indult, de a szám fokozatosan 70-re nőtt. A tanárnő óvodás kortól a 11-12 éves korosztályig fogadja a tanulókat a tábori iskolában.

A háború miatt gallonokat kellett vízzel töltenünk, és gallyakat gyűjtöttünk tüzelőnek. Aztán Iszra’a kisasszony ránk talált, és idehozott minket, hogy tanulhassunk

– idézte a hírügynökség riportja egy 10 éves kisfiú, Hala Abu Musztafa szavait.

 Székekre és asztalokra van szükségünk, hogy a gyerekek rendesen tanulhassanak, ahelyett, hogy a földön kelljen írniuk

– érzékeltette a mindennapok valóságát az önkéntes tanárnő. Hozzátéve, a gyerekeknek joguk van ahhoz, hogy biztonságos környezetben tanuljanak, hogy biztonságos helyen játsszanak, és hogy ne kelljen félelmet érezniük.

Gázában és az Izrael által megszállt Ciszjordániában a rendszer súlyos alulfinanszírozottsága mellett is nemzetközileg magas az írni-olvasni tudók aránya – írják.

Vissza a közvetítéshez
Olvasói sztorik