Élő Nagyvilág

Elsüllyesztettek egy orosz tengeralattjárót az ukránok

Szentpétervár, 2021. június 24. Egy 677 kódjelû, Lada osztályú orosz tengeralattjáró a szentpétervári nemzetközi haditengerészeti kiállításon 2021. június 24-én. MTI/EPA/Anatolij Malcev
Szentpétervár, 2021. június 24. Egy 677 kódjelû, Lada osztályú orosz tengeralattjáró a szentpétervári nemzetközi haditengerészeti kiállításon 2021. június 24-én. MTI/EPA/Anatolij Malcev

Az előző nap történéseiről itt számoltunk be.

Elsüllyesztettek egy orosz tengeralattjárót az ukránok

Az ukrán erők eltalálták és elsüllyesztették a Rosztov-na-Donu orosz tengeralattjárót a Krím félsziget partjánál – közölte szombaton az ukrán vezérkar a Facebookon.

“Az ukrán védelmi erők egy tengeralattjárót és egy ellenséges Sz-400-as légvédelmi rakétarendszert támadtak meg az ideiglenesen megszállt Krím félszigeten” – áll a közleményben. A vezérkar hozzátette: a megerősített információk szerint pénteken az ukrán rakétaegységek a haditengerészettel együttműködve súlyosan megrongálták egy Triumf légvédelmi rendszer négy kilövőállását Szevasztopol kikötőjében, és ugyanott sikeresen eltalálták az orosz fekete-tengeri flotta Rosztov-na-Donu tengeralattjáróját, amely a helyszínen elsüllyedt. A vezérkar rámutatott, hogy a Rosztov-na-Donu egyike azoknak a tengeralattjáróknak, amelyek képesek Kalibr típusú rakétákat indítani. A tengeralattjáró – amelyet 2014. december 26-án helyeztek üzembe – már 2023. szeptember 13-án súlyosan megrongálódott egy ukrán rakétatámadás következtében. Ezután a szevasztopoli kikötőben javították és tesztelték. A tengeralattjáró árát 300 millió dollárra becsülik. “A Rosztov-na-Donu megsemmisítése ismét bizonyítja, hogy a Fekete-tenger ukrán felségvizein nincs biztonságos hely az orosz flotta számára” – fűzte hozzá az ukrán katonai vezetés.

(MTI)

Oroszország egy hét alatt több mint hatszáz irányított légibombával támadta Ukrajnát

Az orosz csapatok több mint hatszáz irányított légibombával mértek csapást Ukrajnára július 29. és augusztus 3. között – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton közösségi oldalain, egyúttal ismét arra kérte országa szövetségeseit, hogy engedjék meg a tőlük származó fegyverek használatát az orosz hátországban. “Az orosz katonai repülőgépeket minden lehetséges eszközzel meg kell semmisíteni támaszpontjukon. Ebből következően az orosz repülőterek elleni csapások teljességgel elfogadhatók. Szükségünk van arra, hogy erről partnereinkkel közös döntést hozzunk, mert ez a biztonságunkat szolgálja” – írta az államfő. Hangsúlyozta, hogy csak így lehet valóban védelmet nyújtani az ukrán lakosságnak. “Közös, határozott döntésekkel meg kell állítani ezt a mindennapos orosz terrort!” – szögezte le Zelenszkij.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálatnál (SZBU) az Ukrajinszka Pravda hírportálnak arról számoltak be, hogy az Oroszország rosztovi régiójában, Morozovszk repülőtere elleni dróntámadásban nemcsak egy légibombaraktárt semmisítettek meg, hanem egy légvédelmi rendszert és repülőgép-felszereléseket is. Az ukrán vezérkar korábban már megerősítette, hogy az SZBU és a katonai hírszerzés egységei hajtották végre a támadásokat az ukrán hadsereggel együttműködve a morozovszki repülőtér, valamint olajraktárak, üzemanyag- és kenőanyag-tárolók ellen három oroszországi régióban: a Belgorodi, a Kurszki és a Rosztovi területen. Az ukrán hírszerzésnél hozzáfűzték, hogy a rosztovi régióban az Atlasz állami kombinát egy üzemanyag- és kenőanyag-raktárát találták el, amely a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyékben állomásozó orosz erőket látja el üzemanyaggal. A raktárt 15 Obsidian típusú drónról vették célba rakétákkal.
(MTI)

Kiszabadult orosz politikai fogoly: inkább maradtam volna börtönben, mint kerülök száműzetésbe

Közös sajtótájékoztatót tartottak Bonnban hárman a csütörtökön szabadon engedett orosz politikai foglyok közül, amelyről a The New York Times számolt be. Ilja Jasin ellenzéki politikus, aktivista itt aztmondta: úgy nem akart szabadságot, hogy az hazája elhagyásával kell, hogy járjon. Jasin írásos állásfoglalásban is jelezte, hogy nem járul hozzá, hogy külföldre száműzzék egy olyan fogolycsere részeként, mint aminek részese lett. Ő azért ült, mert nyilvánosan elítélte a bucsai vérengzést: nyolc és fél évre ítélték rémhírterjesztésért.

Most a hatóságok tudatták vele, ha megpróbálkozna a hazatéréssel, Alekszej Navalnij sorsára számíthat – az ellenzéki vezető februárban halt meg egy sarkköri börtönben nyugaton koholtnak, de legalábbis eltúlzottnak gondolt vádak alapján. Azt is közölték vele, ha megszegi a játékszabályokat és visszatér, más politikai elítéltek egyhamar nem számíthatnak majd szabadulásra. Jasin szerint nála sokkal rosszabb egészségi állapotú foglyok is bőséggel akadtak volna, és nekik kellett volna a csereegyezségbe kerülniük. Azt mondta, az emigráns lét elfogadása mellett az is elviselhetetlen tudat, hogy egy gyilkosért cserébe engedték szabadon. (Az eddig Németországban raboskodó Vadim Kraszikovról a fogolycsere után ismerte el Moszkva, hogy szolgálatuk, az FSZB ügynöke. Egy csecsen ellenzéki vezető 2019-es meggyilkolásáért ítélték fogságra Berlinben.)

Jasin két társa, Vlagyimir Kara-Murza és Andrej Pivovarov is hálájukat fejezték ki a nyugatnak a szabadságukért, de ők is aláhúzták, hogy egyikük sem kért szabadságot vagy kegyelmet a szerintük illegitim orosz vezetéstől, és akaratuk ellenére távolították el őket a hazájukból.

Belehalt éhségsztrájkjába egy bebörtönzött orosz zongoraművész és háborúellenes aktivista

Belehalt az éhségsztrájkjába Pavel Kusnir, az Oroszország távol-keleti részén fekvő Birobidzsánban bebörtönzött orosz zongoraművész és háborúellenes aktivista, közölte honlapján az OVD-Info orosz civil jogvédő szervezet.

A halálhírt Facebookon közzétett szombati bejegyzésében megerősítette Olga Skrigunova Németországban élő zongoraművész, Kusnir régi barátja is.

A birobidzsáni filharmonikus zenekar 39 éves korában elhunyt művésze nyíltan ellenezte az Ukrajna ellen indított háborút. Könyvet is írt az orosz-ukrán háború ellen, valamint egy antifasiszta hangvételű YouTube-csatornát működtetett. A férfit május végén vették őrizetbe szélsőséges tevékenység vádjával.

Olga Romanova újságíró és emberi jogi aktivista a civil szervezet honlapján arról számolt be, hogy Kusnir az éhségsztrájkja alatt folyadék fogyasztását is megtagadta. Arról nem közöltek részleteket, hogy a zongoraművész miért kezdett éhségsztrájkba.

Az OVD-Info úgy tudja, hogy közel ezer esetben indult eljárás Oroszországban háborúellenes aktivisták ellen. Csaknem 300 embert előzetes letartóztatásban, büntetőtáborokban vagy egészségügyi intézményekben tartanak fogva.

Ukrán dróncsapások oroszorországi célpontokra

Az éjszaka több oroszországi célpontra csaptak le az ukrán drónok orosz beszámolók szerint.

    • Találatok értek egy katonai légibázist Morozovszkban, Rosztov régióban.
    • Felrobbant egy lőszerraktár Orlovszk régióban,
    • Súlyos károkat szenvedett az orosz hadsereget kőolajszármazékokkal ellátó Atlasz-gyár Rosztov környékén,
    • Lebombáztak egy olajterminált Belgorod régióban.

Olvasói sztorik