A Hamász és Izrael háborújáról szóló szerdai közvetítésünket itt olvashatja el.
Független ENSZ-szakértők figyelmeztették a fegyvergyárakat Izraellel kapcsolatban
Az ENSZ által felkért független szakértők csoportja óva inti a fegyver- és lőszergyártókat, hogy részt vegyenek az Izraelnek szánt fegyverszállításokban, mivel ezzel bűnrészessé válhatnak az egyetemes emberi jogok és a nemzetközi jog megsértésében.
A harminc szakértő csütörtökön azt közölte, az Izraelnek szállító fegyvergyáraknak le kellene állítaniuk a hadianyagok szállítását, „még akkor is, ha azokat a már meglévő kiviteli engedélyek alapján hajtják végre”.
Ezek a vállalatok azzal, hogy fegyvereket, alkatrészeket, részegységeket és lőszereket küldenek az izraeli hadseregnek, azt kockáztatják, hogy bűnrészesek lesznek a nemzetközi emberi jogok és a nemzetközi humanitárius törvények súlyos megsértésében
– idézte a független szakértőkből álló csoport csütörtöki nyilatkozatát a Reuters.
Izrael a nyilatkozatot egyelőre nem kommentálta, de korábban folyamatosan tagadta, hogy a gázai támadások során visszaéléseket követett volna el. Izrael állam azt állítja, hogy önmaga védelmében cselekszik. Az ENSZ szakértői csütörtökön azt mindenestre megállapították, hogy amióta a Nemzetközi Bíróság májusban a Rafah ellen végrehajtott katonai támadás leállítására kötelezte Izraelt, növekedett a fegyvergyárak kockázata.
Ebben az összefüggésben az Izraelnek történő folyamatos fegyverszállítások úgy tekinthetők, mint a nemzetközi emberi jogokkal és a nemzetközi humanitárius joggal ellentétes műveletekhez való tudatos segítségnyújtás, és az ilyen segítségnyújtásból származó nyereséget eredményezhetnek
– közölte a testület.
Izrael visszautasítja a népirtásra vonatkozó vádakat, annak ellenére, hogy a már név szerint is hivatalosan azonosított palesztin halálos áldozatok 32 százaléka gyermek és 20 százaléka nő az ENSZ április végéig feldolgozott, hivatalos adatai szerint.
Izrael azt követően indított katonai offenzívát a Gázai övezet egésze ellen, hogy a Hamász harcosai a déli határon át október 7-én betörtek az ország területére, és izraeli számítások szerint mintegy 1200 embert megöltek, valamint több mint 250 embert túszul ejtettek.