Várhatóan kedden szavaz a gázai tűzszünet ügyéről az ENSZ tizenöt tagú biztonsági tanácsa, miután a hétfőre tervezett szavazást az Amerikai Egyesült Államok fenntartásai miatt elhalasztották.
A hétfői New York-i szavazás előtt az USA közölte, nem tudja elfogadni a „harcok beszüntetésére” vonatkozó kitételt, de a szövegben elfogadhatónak tartaná a „harcok felfüggesztésére” való felhívást.
A szövegről tárgyaló arab országok illetékesei a The Guardian szerint kifejtették: bizakodásra ad okot, hogy a Fehér Ház most a számára is elfogadható megfogalmazásra törekszik. Ez elmozdulást jelent ugyanis a korábbi álláspontjáról, amikor is október 18-án a humanitárius tűzszünetre vonatkozó felhívást, december 9-én pedig a sürgős humanitárius tűzszünetre való felhívást egyszerűen elutasította.
Az amerikai kormányzaton belül – a jelek szerint – egyre nagyobb a megosztottság Izrael gázai háborújának ügyében. Ha az USA most úgy döntene, hogy támogatja a harcok felfüggesztéséről szóló határozatot, az egyértelmű jelzés lenne Izrael számára.
Az amerikai kormányra azonban nyomást gyakorol a tény, hogy az ENSZ Közgyűlése a múlt héten, december 12-én 153:10 arányban, 23 tartózkodás mellett megszavazta a harcok sürgős beszüntetésére vonatkozó felhívást. A Közgyűlés határozatai ugyan jogkövetkezménnyel nem járnak, és a világ országai konfliktusos helyzetekben gyakran figyelmen kívül is hagyják ezeket, mégis erős jelzést jelentenek az általános hangulatról. A Közgyűlés szavazásainál az ENSZ Biztonsági Tanács tagjai a vétójogukat nem érvényesíthetik.
Magyarország az ENSZ Közgyűlés december 12-i szavazásán tartózkodott, míg a korábbi, októberi szavazáson nemmel szavazott a tűzszünetre való felhívással kapcsolatban.