A Magyar Máltai Szeretetszolgálat tavaly 115 ezer ukrajnai menekülőnek segített
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat tavaly 115 ezer ukrajnai menekülőnek nyújtott közvetlen segítséget, az azóta is zajló integrációs programja során pedig 800 Magyarországon maradó menekült letelepedésénél működik közre – közölte a civil szervezet abban a közleményében, amelyben a szervezet szombaton megtartott országos küldöttgyűléséről számolt be.
A beszámoló szerint az ukrajnai háború miatt szükségessé vált humanitárius tevékenység mellett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 360 intézményében 2022-ben is maradéktalanul ellátta valamennyi feladatát, miközben 115 ezer menekülőnek is segítséget nyújtott, fennállása óta a legtöbb adományt kapta és minden elérhető forrását beforgatta a rászoruló emberek támogatásába.
Mint írták, a háború alatt megnyilvánuló szolidaritásnak köszönhetően megduplázódott a szeretetszolgálatnak felajánlott adományok mennyisége, ezek értéke elérte a 3,6 milliárd forintot. A minden korábbinál magasabb összegű adomány ellenére a szeretetszolgálat a tavalyi gazdálkodását alig fél százalékos eredménnyel zárta, „gyakorlatilag minden lehetséges forrást” beforgatott a rászoruló emberek támogatásába és a szociális ellátásba.
A háborús feladatok mellett a máltai szeretetszolgálat maradéktalanul ellátta a mindennapos tevékenységét is, 360 intézményében zavartalan volt a munka egész évben, naponta átlagosan 15 ezer ember részesült valamilyen ellátásban.
A közlés szerint Vecsei Miklós alelnök, felzárkózásért felelős miniszterelnöki biztos a Máltai Szeretetszolgálat irányítása mellett zajló Felzárkózó települések programról tájékoztatta a küldötteket. Az ország 300 legszegényebb településének felemelésére indított program 2022-ben 118 helyszínen zajlott, idén pedig 60 újabb településsel bővült a résztvevők köre. A program a nehéz sorsú falvakban az élet minden területét érinti a gyermekek nevelésétől a földterületek művelésbe vonásán át az egészségügyi ellátás újraszervezéséig.
A közlemény Vecsei Miklós kiemelte, hogy a szemészeti szűrővizsgálatok során 93 gyermek látását sikerült megmenteni, háromezer családot vontak be a kertművelő programba, és a reménytelenül eladósodott családokkal végzett mentori program eredményeképpen 350 millió forint adósságot sikerült felszámolni.
(MTI)