Tiltakozások robbantak ki a világ legnagyobb iPhone gyárban Kínában, a közösségi oldalakon kedden kiszivárgott felvételek szerint a szigorú járványügyi lezárások közepette tiltakozó munkások a biztonsági személyzettel is összecsaptak – számolt be róla az MTI.
A közép-kínai Henan tartományban, Csengcsouban lévő Foxconn gyár dolgozói magasabb fizetést és több ételt követelnek a munkáltatójuktól. Cserébe közülük többeket megvertek vagy elvittek az őrök.
Hundreds of workers at #Foxconn factory that makes #Apple main #China #iPhone plant [[clashed with security staff after being locked up for weeks to quash a #Covid outbreak]] pic.twitter.com/wtU6QLnrc4
— Weisel🇮🇳 (@weiselaqua) November 23, 2022
A videóban látható szereplők közül a rendőrség tagjai viselik a fehér overálokat.
#Foxconn‘s #ICantBreathe in communist #china‘s Zhengzhou, after a night of Foxconn riot clashing with CCP police firing tear gas grenades, the resistance continued next morning. Riot police ganged up on Foxconn rioter, kicking & stomping on his head to cause grave injury. pic.twitter.com/1k7RkBziAg
— Northrop Gundam ∀🦅⚔️ (@GundamNorthrop) November 23, 2022
Kínában a koronavírus berobbanása óta a gyárak legtöbbször úgy reagálnak a környékeiken jelentkező fertőzésekre, hogy hosszú időre elzárják munkásaikat a megbetegedések elkerülése és a termelés fenntartása érdekében. A gyakorlat ellen a dolgozók már többször tiltakoztak, mert mindeközben a munkáltatók nem biztosítják számukra a megfelelő higiéniai feltételeket és sokszor nem jutnak elég ételhez sem. A hírek szerint a csencsoui iPhone gyár dolgozói is elsősorban azért lázadtak fel, mert gyakorlatilag fogva tartják őket, nem kapnak megfelelő mennyiségű ételt, a lezárások idején pedig fizetést sem.
Októberben már előkerültek a közösségi médiában olyan videók, melyeken az látszik, hogy a járványügyi karantén miatt a létesítményben gyakorlatilag fogva tartott munkások áttörik a terület köré emelt barikádokat, és a közösségi közlekedés részleges leállítása miatt gyalog indulnak haza. Korábban a Foxconn azt közölte, hogy a dolgozók a korlátozások miatt nem hagyhatják el az összeszerelő-üzem területét, a helyi hatóságok pedig megtagadták a belépést a mintegy 200 ezer embert foglalkoztató gyár területére. A vállalat egyelőre nem reagált a tiltakozások hírére.