Nagyvilág

Az Egyesült Államok megvédené Tajvant egy kínai támadás esetén

POOL / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
POOL / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP

Az Egyesült Államok megvédi Tajvant egy esetleges kínai invázió esetén – jelentette ki a CBS amerikai hírtelevízió vasárnap este sugárzott interjújában Joe Biden amerikai elnök. A CBS újságírója külön rákérdezett, hogy tisztázza, Ukrajnával ellentétben bevetne-e amerikai fegyveres erőket Tajvanon, az amerikai elnök pedig erre is azt válaszolta, hogy igen.

Joe Biden már korábban is át-átlépte a hivatalos amerikai Tajvan-politika határait, de ez a kijelentése jelenti eddig a leghatározottabb kötelezettségvállalást a sziget oldalán – jegyzik meg hírügynökségek. Az Egyesült Államok a sziget legjelentősebb fegyverszállítója, de hivatalosan elismeri az egy Kína elvét, Tajvannal kapcsolatban pedig mindeddig a stratégiai kétértelműség politikáját folytatta, vagyis nem tette egyértelműen világossá, hogy katonailag beavatkozna-e a sziget elleni kínai támadás esetén. A Fehér Ház sajtószolgálata a Reuters hírügynökség megkeresésére leszögezte, hogy az Egyesült Államok Tajvan-politikája nem változott.

A tajvani külügyminisztérium köszönetét fejezte a Biden-interjút követően, amiért az elnök megerősítette az Egyesült Államok sziklaszilárd biztonsági elkötelezettségét Tajvan mellett. A helyi idő szerint szerdán Detroitban rögzített interjúban Biden azonban kijelentése mellett világossá tette, hogy nem támogatja Tajvan függetlenségét, és továbbra is elkötelezett az egy Kína elv mellett. Tajvan 1949, a kínai kommunisták polgárháborús győzelme óta saját kormánnyal rendelkezik, Peking pedig az ország szakadár tartományának tekinti. Hszi Csin-ping kínai elnök azt ígérte, kínai fennhatóság alá vonják Tajvant, és nem zárta ki erőszak alkalmazásának lehetőségét sem.

Biden szintén a CBS-nek adott interjújában beszélt arról, hogy szerint a pandémiának vége, de a koronavírus még problémát okoz.

Ha megnézi, senki nem visel már maszkot. Mindenki elég jó formában van. Tehát szerintem változik a helyzet

– mondta. Biden tesztje júliusban lett pozitív, felesége, Jill szervezetében pedig augusztusban mutatták ki a kórokozót. Mindkettejüket Paxloviddal kezelték.

Az Egyesült Államokban naponta továbbra is átlagosan 390 ember hal bele a koronavírus-fertőzésbe. Az országban a közelmúltban hagyták jóvá az omikron variáns elleni két oltóanyag alkalmazását. Biden hivatali idejének elején, 2021 januárjában még naponta mintegy háromezer ember halt bele a betegségbe.

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik