Két hónapon belül másodszor vág kamatot az orosz jegybank, így most 11 százalékról 9,5 százalékra csökkentették a kamatlábat. A jegybank szerint erre az ad lehetőséget, hogy az inflációs kilátások a vártnál kedvezőbben alakulnak.
A bank azt is közölte, hogy „a gazdasági aktivitás hanyatlása” kisebb mértékű, mint azt áprilisban prognosztizálták, bár hozzátették, hogy a gazdasági környezet továbbra is „kihívást jelent”.
Az orosz jegybank ezelőtt legutóbb május 26-án hajtott végre kamatvágást, akkor 14 százalékról 11 százalékra csökkentették az alapkamatot.
Az orosz jegybank szerint az infláció mértékének csökkenése nagyrészt az áruk és szolgáltatások egy kis csoportján végrehajtott árkorrekciónak köszönhető. Az esés részben az orosz rubel árfolyamának emelkedése miatt következett be.
A kamatlábat az oroszok még februárban, rögtön az ukrajnai invázió kezdetekor emelték fel 20%-ra. A jegybank akkor így próbálta elejét venni, hogy a nyugati szankciók pénzügyi válságba sodorják Oroszországot.
Az invázió nyomán aztán a rubel árfolyama rekord mélységűre zuhant az amerikai dollárhoz képest, miután a Nyugat befagyasztotta Oroszország 600 milliárd dolláros devizatartalékának mintegy felét. Ekkor történt az is, hogy több száz multinacionális cég lépett le az orosz piacról, valamint megtiltották a legfontosabb nyugati technológiák és szolgáltatások vásárlását.
Az orosz fizetőeszköz azóta azonban fellendülőben van, köszönhetően azoknak a mechanizmusoknak, amelyekkel a vállalkozásokat és a befektetőket rubelvásárlásra igyekeznek kényszeríteni. Az orosz deviza fellendülésének másik oka, hogy az energiaárak globálisan emelkednek.
(CNN)