Nagyvilág

Akkora a hőség Kazahsztánban, hogy tömegével pusztulnak el a lovak

Elpusztult lovak tetemei hevernek szerteszét a kazahsztáni Mangisztau-félsziget kiszáradt sztyeppéjén, ahol a súlyos szárazság megfosztotta az állatokat az élelemtől és a víztől, és veszélyezteti több száz állattenyésztő megélhetését.

Mangisztau tartomány vezetése már több mint ezer állat – ló, szarvasmarha, juh – elhullását jelentette, és a központi kormány ígéretet tett arra, hogy árpát küld a térségbe.

Ezen a nyáron szokatlanul magas, egyes helyeken rekordokat döntő hőmérsékleteket mértek az egykori közép-ázsiai szovjet köztársaság térségeiben, és a kazah kormány arra kényszerült, hogy betiltsa a takarmányok exportját és szomszédjaitól vizet kérjen.

A Mangisztau-félsziget sztyeppéin a lovaknak nincs mit legelniük, a térségben a széna és az árpa ára magasba szökött. Egyes gazdák arra kényszerültek, hogy nedves kartonpapírokat vágjanak darabokra és keverjenek hozzá az állatok eleségéhez.

A lóhús és a fermentált kancatej a kazah étrend fő forrása, a ló- valamint a tevetenyésztés hagyományos életforma a félszigeten.

A globális hőmérséklet-emelkedés mellett a félszigetet sújtja az egyre nagyobb szárazság a Kaszpi-tenger miatt, amely a félszigetet szinte körülöleli, és amely egyre sekélyebbé válik – mondta Orinbaszar Togzsanov környezetkutató.

Van ugyan apály és dagály, de a tenger szintje az utolsó 100 évben nem érte el régi maximumát – tette hozzá.

Szvetlana Dolgih, a kazah meteorológiai szolgálat klímakutató részlegének vezetője elmondta, hogy Kazahsztánban évtizedenként 0,3 Celsius-fokkal emelkedik az átlaghőmérséklet.

Vannak időszakok, amikor több eső és hó esik Kazahsztán északi gabonatermő térségeiben, de a mezőgazdaság egészét veszélyezteti a klímaváltozás – hangoztatta.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik