A bolgár jogállami helyzettel kapcsolatos állásfoglalást fogadott el csütörtöki plenáris ülésén az Európai Parlament.
A képviselők 358 támogató, 277 ellenszavazat és 56 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban „az uniós értékek teljes és feltétel nélküli tiszteletben tartására” szólítják fel Bulgáriát, miután „mélységes sajnálatukat fejezték ki a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok jelentős romlása” miatt. Kifejezett hangsúlyt kapott többek között, az igazságszolgáltatás függetlenségének, a hatalmi ágak szétválasztásának, a korrupció elleni küzdelemnek, és a média szabadságának kérdése.
Az Európai Parlament hangoztatta, hogy támogatja Bulgária népét az igazságosság, az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a demokrácia iránti jogos igényeikben. Elítélték azonban, a június 9-én kirobbant bulgáriai tüntetéssorozat résztvevőivel és az újságírókkal szemben alkalmazott rendőrségi erőszakot. Ugyancsak mélyen aggasztónak találták a média szabadságának és pluralizmusának romlását. Kifogásolták továbbá azt is, hogy az uniós forrásokból, „állítólag főként a kormányhoz közel álló vállalkozások, szervezetek részesülnek,” és támogatások szigorúbb ellenőrzésére szólítják fel a bolgár hatóságokat.
Az állásfoglalás az igazságszolgáltatás rendszerszintű problémáival is foglalkozik, különösen azzal, hogy a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács és a legfőbb ügyész a megfelelő eljárások hiányában nem elszámoltatható.
A parlamenti határozat kitér a bolgár börtönökben tapasztalt embertelen körülményekre, elítéli a roma származásúakkal, a nőkkel, az LMBTI (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, interszexuális) személyekkel és az egyéb kisebbségi csoportokhoz tartozókkal szembeni gyűlöletbeszéd, megkülönböztetés és ellenségeskedés valamennyi esetét.
A brüsszeli testület sajnálatát fejezte ki amiatt is, hogy Bulgária alkotmányellenesnek ítélte az isztambuli egyezményt, és aggályosnak találta az egyezménnyel kapcsolatos ellenkampányt. Elmarasztalta azt is, hogy az „esetlegesen nemzetközi védelemre szoruló személyeket” a bolgár hatóságok erővel kiutasították, vagy megakadályozták abban, hogy belépjenek az ország területére.