Nagyvilág

Azért mennek az űrbe, ötször, hogy aksit cseréljenek

Aztán még ötször, hogy sötét anyagot keressenek.

A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) dolgozó űrhajósok három hónap alatt tízszer mennek űrsétára, hogy kicseréljék a napelemek akkumulátorait és megjavítsák a különböző berendezéseket.

Kirk Shireman, az ISS programigazgatója elmondta, hogy az első öt űrsétán az új lítium-ionos akkumulátorokat szerelik fel a régi nikkel-hidrogén akkumulátorok helyett. További öt űrsétán az űrállomás külső részén elhelyezett Alfa-mágneses spektrométer javítását végzik el. A részecskefizikai kutatóeszköz a kozmikus sugárzás mérésével kutat sötét anyag és antianyag után.

Az első űrsétát már vasárnap végrehajtják. Christina Koch és Andrew Morgan amerikai űrhajósok hat és fél órán át tartózkodnak majd a világűrben, ezalatt két új akkumulátort helyeznek el, miközben harmadik amerikai társuk, Jessica Meir kezeli majd az űrállomás robotkarját. Az akkumulátorok mindegyike 194 kilogrammot nyom, ezért különösen nagy gonddal kell végezniük munkájukat az űrhajósoknak.

Október huszonegyedikén az űrhajózás történetében először egy női páros, Christina Koch és Jessica Meir lép ki a világűrbe. Az első, kizárólag női űrsétát eredetileg márciusra tervezték, akkor Christina Koch partnere Anne McClain lett volna, az ISS-en azonban csupán egy megfelelő méretű űrruha volt, így az esemény meghiúsult. A nyáron azonban megoldódott a probléma, így októberben már remélhetőleg nem lesz semmi akadálya a női páros sétájának.

A programigazgató szólt arról is, hogy az Alfa-mágneses spektrométer javítása különleges feladat lesz, mert eredetileg nem volt tervbe véve, az évek alatt azonban a hűtőfolyadékot keringető szivattyúrendszer meghibásodott. A szivattyúrendszer és a hűtőfolyadék cseréjére egy teljesen új módszert és az ahhoz szükséges szerszámokat kellett kidolgozni.

Kiemelt kép: Christina Koch 2019 februárjában. Fotó: Mikhail Japaridze / TASS via Getty Images

Ajánlott videó

Olvasói sztorik