A román pártokat jelenleg az érdekli, hogy megnyerjék az államfőválasztást: erre – jelen állás szerint – a Szociáldemokrata Párt, Liberális Demokrata Párt (PSD-ALDE) alkotta kormánytandemnek még a nyugdíjasoknak tett grandiózus voksvásárlási ígérettel, a beígért elképesztő, hetven százalékos emeléssel sincs sok esélye, mivel négy hónappal az elnökválasztás előtt még jelöltje sincs.
Liviu Dragnea, aki kitúrta volna Klaus Iohannis jelenlegi államfőt a székéből, most börtönbüntetését tölti, az új PSD-elnök, Viorica Dăncilă kormányfő hétköznapjait pedig a párton belüli acsarkodások emésztik fel. Ennek ellenére úgy tudni, hogy korrupciós és egyéb botrányokat megúszó Eugen Teodorovici jelenlegi pénzügyminisztert szemelte ki Dăncilă. A napokban egy közös vidéki látogatáson, a fél ország derültségére a kamerák előtt pingpongoztak – az udvartartás egymást taposva kapkodott a melléütött labdákért –, és újabban, az ellenzék által is okos, hozzáértő szakembernek tartott Teodorovici mind gyakrabban pózol nők társaságában a sármos, őszhajú férfi szerepében. Közben az ország gazdasága romokban hever. A szocdem-pótkerék ALDE (amolyan magyarországi KDNP) a felsőház elnökét, Călin Popescu Tăriceanut akarná közös jelöltnek, csakhogy az ország második emberének is meggyűlt a baja az igazságszolgáltatással, gyakorlatilag bármikor letartóztathatják.
A PSD voksbebiztosító nyugdíjemelésébe egyébként beletenyerelhet még Gabriela Vrânceanu Firea, az ismert és közkedvelt tévériporterből a PSD által Bukarest főpolgármesteri székébe repített politikus, aki az elmúlt hónapokban szembe fordult pártjával. Román elemzők szerint Iohannist nagy eséllyel csak női jelölt győzheti le, ezt pedig Firea is tudja.
A november 10-i elnökválasztás első fordulójáig azonban a kormánykoalíciónak szeptemberi hónapra, miként ígérték, már emelt nyugdíjat kellene folyósítani. Ezért aztán most hétfőtől, amikor Iohannis is aláírta az új nyugdíjtörvényt, a PSD nem győzi halmozni a magyarázatokat, mindent megtesznek némi halasztásért. Helyzetüket nehezíti, hogy a román hírtelevíziók, média a parlament folyosóin, kijáratánál, a pártszékházak előtt is megállíthatják a kormányfőt, minisztereket, így
A szükséges számítógépes szoftverre csak most írják ki a közbeszerzési pályázatot, ráadásul több száz új embert kell majd felvenni a megyei nyugdíjhivatalokba. Ismerve a romániai közbeszerzési folyamat hatékonyságát, a fellebbezésekkel akár egy év is eltelhet, amíg szerződést kötnek a szoftverfejlesztő céggel. Az aztán további kérdés, mikorra telepítik ezt a megyei hivatalokban, mikor lesz üzemképes a rendszer.
A körülbelül féléves késlekedés oka „természetesen” az ellenzék, amelyik megkérdőjelezte ennek a példátlan emelésnek a forrását, és az Alkotmánybíróságra vitte az ügyet. A PSD-ALDE által bedarált taláros testület visszadobta az ellenzéki kifogásokat, Klaus Iohannis pedig most aláírta a törvényt, arra gondolva, még egy ketyegő bombát tol Dăncilă széke alá. Egyébként a parlamentben az RMDSZ is megszavazta a nyugdíjemelést.
Romániában az idei első negyedévben 1227 lej (82 ezer forint) volt az átlagnyugdíj, ami elmarad a magyarországi átlagtól, amely a Világgazdaság összesítése szerint a 135 ezer forintot közelítette. A szakemberek kiszámolták, amennyiben szeptembertől a nyugdíjasok megkapnák a beígért emelést, az csak idén plusz 8,4 milliárd lej (körülbelül 1,47 milliárd euró) terhet róna a költségvetésre, jövőre plusz 24,8 milliárdot (5,16 milliárd euró), 2021-ben 58 milliárd lej (12,1 milliárd euró) terhet.
A 2019-es büdzsé ilyen többletet nem tartalmaz. A kormány már most is nyakló nélkül bocsátja ki az adósságfinanszírozó államkötvényeket, hogy ki tudja fizetni a közalkalmazotti béreket, és a jelenlegi nyugdíjakat. Csak július 8-án egymilliárd lej értékben, 3,5 százalékos éves kamatra bocsátott ki papírokat. A bankok sorban állnak, a túljegyzés a duplája volt. A hétfői milliárdot várhatóan a mostani fiatalok unokái is törleszteni fogják, hisz csökkennek a külföldi beruházások, a GDP-növekedés alapja pedig a fogyasztás, és nem az egészséges gazdaságnövekedés, beruházások, külföldi tőke becsalogatása.
Nem véletlen, hogy ilyen körülmények között a fő ellenzéki tömörülésnek, a Iohannis mögött felsorakozó Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) esze ágában sincs most megdönteni a PSD-ALDE kormányt – de nincs is elegendő voksa hozzá a parlamentben –, hagyják, hogy belefulladjon saját inkompetenciájukba. 2020-ban nyáron helyhatósági, ősszel általános választások lesznek.
Kiemelt kép: DANIEL MIHAILESCU / AFP