Nem sok olyan magyar van, aki nem ismeri Angela Merkel német kancellárt (86 százalékos az ismertsége), az Európai Néppárt bajor csúcsjelöltjéről, Manfred Weberről azonban mindössze 51 százalék hallott, és hiába a kormányzati lejáratókampány, Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök ismertsége is mindössze 56 százalék. Bár új szereplő, 45 százalékos ismertséggel lassan megközelíti őket Matteo Salvini olasz belügyminiszter, Orbán Viktor legfrissebb szövetségese – olvasható ki abból a reprezentatív közvélemény-kutatásból, amelyet a Závecz Research készített április második felében a 24.hu számára.
A kérdőíven szereplő európai politikusok versenyében a német kancellár mögött a második 68 százalékos ismertséggel Navracsics Tibor, az Európai Bizottság magyar tagja, és rögtön a nyomában ott van a brit miniszterelnök, a brexit körüli szerencsétlenkedéssel nagy ismertséget szerző, a lemondását épp pénteken bejelentő konzervatív Theresa May (67 százalék). Ezzel egyébként nemcsak a kormányoldal céltáblájává vált Junckert, de Emmanuel Macron francia elnököt (62 százalék) is megelőzi. Őket követi a sorban Weber, Donald Tusk, az Európai Tanács lengyel elnöke (48 százalék ismeri), majd Salvini.
A válaszadókat arra is megkérték, hogy iskolai osztályzatokkal értékeljék a politikusok munkáját, az 1-es értelemszerűen elégtelent jelent, a 5-ös pedig jelest. Merkelt 34 százalék értékelte elégtelenre vagy elégségesre, és 25 százalék jóra vagy jelesre. Juncker mindössze 12 százaléktól kapott négyes vagy ötös érdemjegyet, 28 százalék viszont a két legrosszabb osztályzat valamelyikét adta neki, és az átlagos érdemjegye is mindössze 2,5, míg Weberé és Merkelé 2,8.
A felmérésben rákérdeztek arra is, mi a véleménye a válaszadóknak arról, hogy az Európai Néppárt felfüggesztette a Fidesz tagságát. A relatív többség szerint a magyar kormánypárt valamilyen szankciót érdemelt: 26 százalékuk elégedett volt a felfüggesztéssel, 17 százalék viszont ki is záratta volna a Fideszt a Néppártból. Alig voltak azonban kevesebben (41 százaléknyian) azok, akik szerint nem kellett volna változtatni a Fidesz státuszán.
A megkérdezettek 42 százaléka egyébként úgy véli, hogy a Fidesz tagságának felfüggesztése hátrányt jelent a pártnak, 38 százalék szerint semmilyen hatása nincs, de vannak 8 százaléknyian, akik szerint kifejezetten előnyös. Ezt leginkább az ellenzéki szavazók gondolják így, a 15 százalékuk mondta azt, hogy még jól is járt a Fidesz.
Kiemelt kép: Thibault Camus / AFP