Nagyvilág

Több mint 30 országból voltak utasok a lezuhant etióp utasszállítón

Megírtuk, hogy vasárnap röviddel a felszállás után lezuhant az az etiópiai légitársaság egyik utasszállító gépe Addisz-Abeba közelében. A fedélzeten tartózkodó 157 ember közül senki nem élte túl a katasztrófát – jelentette be a légitársaság. A szerencsétlenül járt gépen 149 utas és 8 fős személyzet tartózkodott, több mint 30 országból.

Az eddigi közlések szerint az áldozatok között 32 kenyai, 18 kanadai, 9 etióp, 8 olasz, 8 kínai, 8 amerikai, 7 brit, 7 francia, 6 egyiptomi, 5 holland, 4 indiai, 4 szlovák, 3 osztrák, 3 svéd, 3 orosz, 2 izraeli, 2 marokkói, 2 lengyel, 2 spanyol, valamint 1-1 belga, dzsibuti, indonéz, ír, mozambiki, nepáli, nigériai, norvég, ruandai, szaúd-arábiai, szerb, szlovén, szomáliai, szudáni, togói, ugandai és jemeni állampolgár van.

A Reuters hírügynökség egy ENSZ-ügynökség közleményére hivatkozva jelentette: a feltételezések szerint a halálos áldozatok közül 19-en dolgoztak a világszervezettel kapcsolatban álló szervezeteknél, köztük a brit utasok közül elsőként azonosított Joanna Toole. A balesetben életét vesztette a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) politikusának, Anton Hrnkónak a felesége, lánya és fia. A kanadai állampolgárságú halálos áldozatok között van egy ötéves kislány, illetve a szerencsétlenségben meghalt a kenyai labdarúgó-szövetség korábbi főtitkára is.

Az Ethiopian Airlines Boeing 737 MAX 8 típusú gépe Kenya fővárosába, Nairobiba indult Addisz-Abebából. A 302-es számú járat felszállás után hat perccel az etióp fővárostól mintegy 60 kilométerre délkeletre a földnek csapódott, több darabra esett szét, és kiégett. A járatok mozgását figyelő Flightradar24 nevű portál Twitter-bejegyzése szerint a gép függőleges sebessége instabil volt a felszállást követően. A gép gyakorlatilag új, tavaly novemberben szerezték be. Hírügynökségek arra is felhívták a figyelmet, hogy az időjárás is jó volt.

Tévolde Gebre Mariam, az Ethiopian Airlines vezérigazgatója sajtótájékoztatóján jelezte: még nagyon korai meghatározni a vasárnap kora délelőtt, helyi idő szerint háromnegyed kilenc körül bekövetkezett baleset okát. Elmondta ugyanakkor: a pilóta az irányítótoronynak jelezte, hogy nehézségei támadtak, ezért engedélyt kért a visszatérésre – írja az MTI.

Egyesek szerint a mostani baleset körülményei kísértetiesen hasonlítanak a tavaly októberi szerencsétlenségre, amely során a Lion Air indonéz légitársaság egy ugyanilyen típusú Boeingje a Jáva-tengerbe zuhant. Ez utóbbi balesetben is életét vesztette a repülőgép összes utasa, szám szerint 189 ember. Bár a hasonlóságok a biztonsági szakértőknek is szemet szúrtak, a szakértők arra intik az embereket: az „ítélettel” várják meg a vizsgálat végét. A vizsgálatban a Boieng-gyár helyszínre küldött szakértői is részt vesznek.

A Boeing repülőgépgyártó 737 MAX 8 típusa 2017 óta közlekedik szerte a világban, az amerikai vállalat egyik legjobban fogyó és legmegbízhatóbb repülőgépe. A cég szerint repülőgépe biztonságos. A vállalat értékesítéseit nem érintette hátrányosan az indonéziai baleset, részvényeinek ára pedig az egekbe szökött. A Spiegel német hírportál azt írta, hogy a hétvégi légikatasztrófa után

a kínai hatóságok megtiltották, hogy a hasonló típusú gépek felszálljanak. Később Etiópia és a Kajmán-szigetek is hasonló bejelentést tett.

Abij Ahmed etiópiai kormányfő vasárnap Twitter-üzenetében részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak, a baleset miatt az etiópiai parlament nemzeti gyásznappá nyilvánította a hétfői napot.

Az Ethiopian Airlines Afrika legnagyobb légitársaságának tartja magát, egyben arra törekszik, hogy a kontinens kapuja legyen a légiközlekedésben. Tavaly több mint tízmillió utast szállított. A legutóbbi nagy balesete 2010 januárjában történt, akkor egy Bejrútból induló repülőgépe zuhant le közvetlenül a felszállás után. Abban a balesetben kilencvenen haltak meg.

Kiemelt kép: a lezuhant repülőgép maradványait vizsgálja egy férfi, HO/TWITTER – ETHIOPIAN AIRLINES/AFP

Ajánlott videó

Olvasói sztorik