Gazdaság

A napelemesek nem hagyják annyiban, hogy a kormány megszüntette az inflációkövető átvételi árat

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Az intézkedés nagy veszteséget okoz nekik. Összefognak egy kiszámíthatóbb szabályozási környezet eléréséért.

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség közleménye szerint a XIX. Szolár Konferencia egyik legnagyobb visszhangot kiváltó szakmai előadását Dr. Bálint Zsombor jogász, az energiajogi egyeztetéseket előkészítő szakértői csapat tagja tartotta. Többek között a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) körül kialakult problémák jogi hátterét elemezte, és a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség egy közös fellépés lehetőségére hívta fel az érintettek figyelmét.

Az előadás nemcsak helyzetértékelés volt, hanem egyértelmű felhívás is: a KÁT-rendszerben működő termelők – akik a 2025-ben bejelentett inflációkövetés-felfüggesztés miatt súlyos veszteségeket szenvednek el – csatlakozzanak a kezdeményezéshez, és jelezzék részvételi szándékukat az info@mnnsz.hu címen.

Mint kifejtette,

  • a KÁT-rendszer eredeti célja az volt, hogy inflációkövető, hosszú távon kiszámítható átvételi árat biztosítson a megújuló energiát termelőknek.
  • Egy 2025-ös kormányzati döntéssel az átvételi árat (47,04 forint/kWh) 2029 végéig befagyasztották, azaz megszűnt az inflációkövetés.

A változtatással kapcsolatban a jogász kifejtette:

  • nem volt előtte egyeztetés, miközben több ezer piaci szereplő számolt a korábban garantált feltételekkel,
  • aláássa a jogbiztonságot és a beruházások kiszámíthatóságát,
  • évente több százezres – akár milliós – veszteséget okoz az üzemeltetőknek,
  • visszatartja az energiatárolási fejlesztéseket, és fékezi a zöld átállást.

Kijelentette azt is, hogy nem pereskedni, hanem megegyezni akarnak. Dr. Bálint Zsombor hangsúlyozta, hogy nem jogi konfrontáció, hanem konstruktív megoldáskeresés a cél. A jogászcsapat, amelynek tagja, részt vesz a kormányzati egyeztetések előkészítésében, és az MNNSZ-szel együttműködésben azon dolgoznak, hogy szakmai alapú kompromisszum szülessen a döntéshozók és az iparág között.

A megegyezés lehetséges irányait így vázolta:

  • az inflációkövetés legalább részleges visszavezetése a hosszú távú szerződésekbe,
  • kompromisszumos piaci átmenet lehetőségének biztosítása,
  • kompenzációs mechanizmus kidolgozása a már szerződött termelők számára,
  • banki konzultációk támogatása, amelyek biztosítják a hitelezhetőség fenntartását.

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség leltárt készít az érintettekről, és közös képviseletet vállal a döntéshozókkal folytatandó szakmai egyeztetéseken. Ehhez azonban minden érintett termelő együttműködésére szükség van – írják.

A zöldenergia-átmenet sikere azon múlik, hogy képesek vagyunk-e hosszú távon kiszámítható szabályozási környezetet biztosítani. A KÁT-kérdés nem pusztán jogtechnikai ügy – ez egy bizalmi próba, amelyen most az egész iparág jövője múlhat

– összegzett Dr. Bálint Zsombor.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik