Nagyvilág

Maximális menekültszámon pörög a vita a német jobboldalon

Horst Seehofer őszinte interjút adott a Spiegelnek, amiben elmondta, sok a vita Angela Merkellel, eléggé mások az elképzeléseik menekültügyben. Nem akar szakadást, közös megoldást szeretne a CSU-val és a CDU-val.

A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) továbbra sem enged a testvérpárt Kereszténydemokrata Unióval (CDU) folytatott vitában abból, hogy vezessék be a befogadható menekültek számának évi 200 ezer fős felső korlátját – mondta Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke a Der Spiegelnek.

A német hírmagazin péntek esti számában közölt interjúban Seehofer kiemelte: a CSU nem azt várja a CDU-tól és elnökétől, Angela Merkel kancellártól, hogy “gyónjon és ismerje be hibáit”, hanem azt, hogy a testvérpártok közösen megoldják a “bevándorlási problémát”.

Mint mondta, “mindenekelőtt egy felső határra van szükség”, mert “nem akarunk korlátlan bevándorlást, mint tavaly”, ezért be kell vezetni egy
“világos szabályrendszert, amely elfogadható és hiteles módon ésszerű mértékűre korlátozza a bevándorlást”.

Szerinte nem felel meg az alaptörvénynek, hogy mindenkit beengednek, aki megjelenik a határon és azt mondja, hogy menedéket kér. A 200 ezer fős “felső korlát működne, összhangban az alaptörvénnyel”.

“Majd meglátjuk” – mondta arra a felvetésre, hogy Merkel és számos más CDU-s politikus ellenkezése miatt előfordulhat, hogy nem lesz megállapodás. Mindenesetre a CSU nem mond le a felső határról, mert “egész egyszerűen a hitelességünkről van szó” – emelte ki a pártelnök-miniszterelnök.

“Nekem aztán senkinek nem kell elmagyaráznia, hogy az állandó, hangsúlyozom: állandó vita ártalmas, de az is igaz, hogy a bizalom visszaszerzéséhez meg kell változnia a politikának”

Kifejtette, hogy a nézeteltéréseket a CSU novemberi, illetve a CDU decemberi kongresszusáig rendezni kell, különben még annak se lenne értelme, hogy a pártelnökök a hagyományoknak megfelelően ellátogassanak a másik párt tanácskozására.

Elmondta, most még nem lehet tudni, hogy sikerül-e a megállapodás, de az Angela Merkellel az előző hét végén Berlinben folytatott négyszemközti megbeszélése óta valamivel bizakodóbban ítéli meg az esélyeket. (MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik