Az embereknek nincs élményük a háborúról. Ma az a menő, aki öl, aki megment, az senkit sem érdekel. A világ egyre bonyolultabb. Amit az emberek törvényszerűségnek gondolnak, mint a gravitáció, mint az, hogy az alma lefele esik, nem is olyan törvényszerűek. Mint a béke. Ha nem teszünk azért, hogy normális keretek közt éljünk, akkor konfliktus lesz, amiből meg háború lesz, amiből meg halottak lesznek. A halottak közt pedig nincsenek győztesek vagy vesztesek, a halálban mindenki egyenlő.
Ezt Tatai Gábor, a Sziklakórház Múzeum igazgatója mondta, mielőtt megnyitotta két új kiállításukat. Az egyik Budapest ostromáról, a másik a hirosimai és nagaszaki atomtámadás következményeiről szól. Az utóbbiaknak egyébként a kórház is ellenállt volna – így alakították ki -, azóta azonban a nukleáris bombák sokkal pusztítóbbak, a múzeumban sem lenne biztonságban senki.
A Hirosima felett ledobott bomba kezdetleges és még akkori mércével is közepesen hatásos volt – bármilyen cinikus is ez a szó itt. Ám még így is azonnal megölt több mint hetvenezer embert, a robbanás utáni tüzek pedig ugyanennyit megsebesítettek. A sugárfertőzés pedig még csak ez után jött, a halottak száma tehát jóval magasabb. Magáról a robbanásról nem készült fotó, utána pedig nem volt szabad fényképezni, ám a túlélők és a szemtanúk számára mégis létszükséglet volt, hogy valahogyan ábrázolják azt, ami történt. Hogyan képes feldolgozni az ember egy ekkora traumát?
Számtalan amatőr és profi rajz, festmény, grafika készült a támadás után. A képek szó szerint lehengerlőek: annyira tele vannak érzelemmel, annyira fókuszáltak a tárgyukra és annyira mentesek minden erőltetett ideolgóiától és – jobb szó híján – mondanivalótól, hogy egyszerűen nem lehet őket nem percekig bámulni. Az emberek nagy része úgy képzeli, hogy egy atombomba egyszerűen “csak” megöli azt a sok tízezer embert és kész – ezek a képek pedig pont azt hangsúlyozzák, hogy ez mennyire nem így van, azokat a pillanatokat örökítik meg, amikre nem is gondolnánk. A folyóban, vagy a bambuszok között menedéket kereső emberek, hétköznapi pillanatok, megfeketedett talpak.
Kiválasztottunk párat – nagyjából véletlenszerűen – tessék. A többit pedig nézzétek meg a Sziklakórházban!