Az Egyesült Királyság azt tervezi, hogy a közeljövőben ezer katonát küld a polgárháború sújtotta Líbiába “egy hatezer fős nemzetközi erő” keretében – számoltak be a brit parlament külügyi bizottsági tagjai. Crispin Blunt, a bizottság elnöke Philip Hammond külügyminiszterhez intézett levelében azt írta, hogy az állítólagos brit tervekről Egyiptomot és Tunéziát érintő látogatásán értesült, és emiatt magyarázatot követel.
A levél szerint, amelybe az AFP francia hírügynökség is betekintést nyert, a líbiai “kormánynak valószínűleg az lesz az első hivatalos lépése, hogy felkéri az Egyesült Királyságot és szövetségeseit, hogy hajtsanak végre légicsapásokat az Iszlám Államhoz köthető líbiai célpontok ellen”. A brit védelmi tárca és a külügyminisztérium egyelőre nem reagált az AFP ezzel kapcsolatos megkeresésére.
A külügyi bizottság értesülése szerint a védelmi miniszter a hét folyamán egy európai konferencián fogadja majd el az említett hatezer fős haderőhöz való brit hozzájárulást. A nemzetközi katonai misszió feladata pedig a líbiai hadsereg kiképzése, valamint az új líbiai kormány biztonságának szavatolása lenne. Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn Brüsszelben az uniós külügyminiszterek tárgyalása előtt ismét hangsúlyozta, hogy közös és fenntartható megoldást kell találni a líbiai konfliktusra annak érdekében, hogy szilárd vezetés kerüljön az ország élére és az unió el tudja juttatni humanitárius segélyeit a legrászorultabb területekre.
A kaotikus líbiai helyzet rendezése két okból is rendkívül fontos az Európai Unió számára: egyrészt a jövőben esetleg ismét az észak-afrikai ország felé terelődhet a menekültáradat, másrészt az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet térnyerése miatt. Mogherini a brüsszeli tanácskozás után azt is közölte, hogy az unió megkezdte a szankciók előkészítését azon líbiai tisztségviselők ellen, akik akadályozzák az országban uralkodó kaotikus állapotok felszámolását célzó ENSZ-béketerv megvalósítását. Sajtótájékoztatóján az olasz diplomata megismételte, Líbiának működő kormányra van szüksége minél hamarabb, hogy megkezdődhessen a béke helyreállítása és az ország újjáépítése.