“Washington távolról sem mindenben meghatározó. Ez a lovassági-cowboy mentalitás a múlté lesz majd. Ez fájdalmas és beletelik némi időbe. De mi megértéssel viszonyulunk ehhez és kivárjuk, hogy ez az új realitás elrendeződjön a washingtoni politikusok fejében. Ezenközben pedig ott fogunk együttműködni, ahol ez megfelel az érdekeinknek, és nyilvánvalóan kemény választ adunk majd minden ellenünk irányuló barátságtalan lépésre” – fogalmazott az orosz diplomácia vezetője.
Amerika gyengül
Ismétlem, abból az elvi álláspontból indulunk ki, hogy nem azért működünk együtt az Egyesült Államokkal, hogy eleget tegyünk nekik, vagy hogy megenyhüljenek irányunkba, hanem azokon a területeken dolgozunk (együtt), ahol az együttműködésnek tényleg lehet eredménye, és ahol az az Oroszországi Föderációnak érdekében áll. Együttműködünk az amerikaiakkal a szíriai rendezés ügyében, mert nem akarunk terrorista formációkat a Közel-Keleten, azt, hogy az ott harcoló terroristák a szomszédjainkat és a mi országunkat kezdjék el zaklatni
– tette hozzá.
Lavrov szerint az Egyesült Államok már most tudatában van annak, hogy vannak komoly problémák, amelyeket egymagában nem képes megoldani. Rámutatott, hogy Washington még az olyan régi szövetségeseire sem képes hatást gyakorolni, mint Törökország, amely a szíriai rendezés ügyében semmibe veszi az amerikai követeléseket. Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben az amerikaiak együttműködnek a szíriai kurdokkal, Ankara terrorszervezetté nyilvánította a kurd Demokratikus Szövetséget és a saját területéről tűz alá vette annak állásait.
Kúszó terjeszkedés
Több alkalommal is felhívtuk az amerikaiak figyelmét arra, hogy ez megállapodásaink és a határozataink megsértését jelenti, de ők zavartan elfordítják tekintetüket, és azt mondják, hogy egyetértenek velünk, de némi időre van szükség arra, hogy valakit valahogy megnyugtassanak
– mondta.
Szergej Lavrov szerint Oroszországnak bizonyítéka van arra, hogy török fegyveres erők hatoltak be Szíriába és ott néhány száz méterre a határtól beásták magukat. Az orosz miniszter “kúszó terjeszkedésnek” nevezte Ankarának a török-szíriai határ mentén kifejtett tevékenységét. Moszkva törekedni fog arra, hogy az ezzel szembehelyezkedő török álláspont ellenére a kurdok is meghívást kapjanak az ENSZ-től a szíriai béketárgyalásokra.
Oroszország kész koordinálni szíriai fellépését az Egyesült Államokkal Rakka városának az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezettől való visszafoglalása érdekében. Az ukrajnai helyzetre kitérve az orosz diplomácia vezetője kifejezte reményét, hogy Washington kész lesz kompromisszumos megoldásra a konfliktus megoldásáról megkötött minszki megállapodások maradéktalan végrehajtása érdekében.