Idomeni vasútállomása pár száz méterre található a határtól. A vasúti átkelőhely lett az áteresztő pont az elmúlt hónapokban Macedónia felé a menekült emberek tömegeinek. A görög hatóságok busszal szállítanak ide mindenkit az ország területén található táborokból, amelyek közül a legnagyobb Athénban van, de sokan érkeznek taxisok, embercsempészek segítségével is.
Az út Macedónia felé november közepéig járható volt a menekültek számára, ám azóta csak a háborús zónáknak számító országok állampolgárai léphetnek be az országba. A szortírozást segítendő Macedónia pár nap alatt kerítést épített a határra. Előbb egy szögesdrótból eszkábáltat, majd a magyarhoz hasonló kerítésrendszert.
A görög gazdaság az elmúlt hónapokban próbált talpra állni. Az infrastruktúra állapota háború utáni helyzet benyomását kelti. Az ország érdeke az, hogy minél hamarabb, minél kevesebb gondot okozva keresztezzék azt a menekülők tömegei. Az idomeni helyzet púp a görögök hátán.
Ha már így esett, ebből is próbálnak gazdasági hasznot húzni a helyi görögök. Sokan árulnak ételt és italt az idomeni táborban. A tél közeledtével azonban csak a táplálékkal nem lehet túlélni.
A tábor területén mindenhol tüzek égnek. Rőzsét, rongyokat, papírt, vasúti talpfát – mindent elégetnek az emberek, amit találnak a környéken.
A helyszínen van több nemzetközi segélyszervezet, ám munkájukat – csak úgy, mint eddig – számos kritika éri. Több olyan sátor is akad, amelyben a segélyszervezetek kollégái alszanak, míg a menekültek a szabad ég alatt töltik az éjszakát.
Több független önkéntes is segíti az itt élőket. Ők sátrakat biztosítanak, de egy egész vagont is elfoglaltak az állomáson veszteglő szerelvényből, ahol minden nap háromszor főznek a menekülteknek.
A független önkéntesek azt mondják, számukra részben politikai kiállás is az idomeniek segítése. Sokan közülük arra ösztönzik a menekülteket, hogy képviseljék igazukat.
Egy nappal azelőtt, hogy a macedónok befejezhették volna a kerítés itteni szakaszát, heves tüntetés tört ki, erről láthatták korábban videóriportunkat. A menekültek kövekkel dobálták a határ vonalát biztosító rendőröket, akik előbb visszadobáltak, majd könnygázgránátokat hajítottak a tömegbe. Miután lecsillapodtak a kedélyek, pár órán belül elkészült a kerítés a sínek fölött.
A legnehezebb az éjszaka átvészelése Idomeniben. Az emberek ébren töltik az éjszakát, hogy a tűz körül mozogva elkerüljék a fagyhalált.
A feszültség is ilyenkor a legnagyobb. Szinte minden nap tüntetnek a menekültek a határnál, amire válaszul a macedón rendőrök felsorakoznak és a vízágyút is készenlétbe helyezik.
Egy hétfői tüntetésen marokkóiak csoportja vonult a kerítés elé. A hangadójuk – a fiú a fenti fotón – bemászott a GYODA-ként ismert szögesdrótok közé, hogy jelezze, mindenre elszánt, hogy elhagyhassa Görögországot és elmehessen feleségéhez Belgiumba.
Mások a béke pártján állnak. Amíg a tüntetés zajlik, ez a férfi távolabb, a sínek között imádkozik Allahhoz. Még azok is, akik két hete táboroznak Idomeniben azt mondják, egyetlen irányba indulnak csak el: Európa felé.