A most megszavazott pluszforrással a legnagyobb bevándorlók tömegével küzdő uniós tagállamok, a menedéket nyújtó országok és az érintett uniós ügynökségek költségvetését egészítik ki – írja az Index.
Hosszabb távú megoldás kell
Ez lépés csak tűzoltásnak számít, ugyanis az EP-képviselők megjegyezték: felül kell vizsgálni az Unió hét évre szóló keretköltségvetését, hogy kellően hosszú távú pénzügyi döntések születhessenek a várhatóan még sokáig napirenden maradó menekültügy kezelésére.
Mivel azonban a menekültválság várhatóan évekig elhúzódik, ezért hosszú távon is elegendő forrást kell biztosítani a terület számára.
Nyomást helyeznek Törökországra
Az európai vezetők tárgyalásai leginkább azokra az intézkedésekre összpontosítottak, amelyekkel a menekültválságnak kitett Törökország helyzetét lehetne enyhíteni – derül ki a BBC News cikkéből. Az Európai Unióba ugyanis közel 600 ezer bevándorló érkezett a törökországi tengeri úton.
Az uniós forrásokért cserébe Törökország bevezet több menekültügyi eljárást, és hat menekültfogadó állomást épít ki, az unióval közös finanszírozásban.
A jövőben arra lehet számítani, hogy az unió nyomás alá helyezi a török kormányt, hogy gyors előrelépés érjen el az úti okmányok nélkül az EU-ba érkező menedékkérőkkel kapcsolatban. Szerdán az Európai Bizottság alelnöke, Frans Timmermans látogatott Törökországba a menekültválságról tárgyalni, a hétvégén pedig a német kancellárt, Angela Merkelt várják Ankarába.