Nagyvilág

Ha nincs megállapodás, jöhet az uniós csúcs

ciprasz-juncker (Array)
ciprasz-juncker (Array)

Rendkívüli tanácskozásra hívhatják össze péntek estére az uniós országok állam-, illetve kormányfőit és több napra bezárják a görög bankokat.

Ez akkor következhet be, ha nem sikerül megállapodásra jutni a görög államadósság-válság kezeléséről az euróövezeti pénzügyminiszterek csütörtökön kezdődő ülésén. Ezt a Süddeutsche Zeitung című német lap jelentette online kiadásában. A beszámoló szerint az euróövezeti tagországok vészhelyzeti forgatókönyvet dolgoztak ki a görög kormánnyal folytatott tárgyalások eredménytelensége miatt.

A terv alapján amennyiben az eurócsoport – az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács – csütörtökön kezdődő kétnapos ülésén sem sikerül megegyezést kötni az athéni vezetéssel, haladéktalanul rendkívüli uniós csúcsot hívnak össze, akár már péntek estére, hogy a legfelső szinten keressék tovább a megállapodás lehetőségét.

A Süddeutsche Zeitung meg nem nevezett berlini és brüsszeli forrásokra hivatkozó beszámolója szerint a terv azt is tartalmazza, hogy a hétvégén megkezdik az euróövezet és Görögország közötti pénzforgalom ellenőrzésének előkészítését, aminek részeként néhány napra elrendelik valamennyi görög bank bezárását.

Ezután a bankok pénzforgalmi korlátozások mellett működhetnek tovább, így összeghatárt vezetnek be a napi kézpénzfelvételre és a belföldi átutalásokra. A külföldre irányuló átutalásokat nem teljesíthetik a bankok. Az intézkedés célja a pánikszerű, tömeges betétkivonás elkerülése.

Mivel az áruk és a tőke szabad mozgása az egyik alapvető uniós szabadság, korlátozásáról csak egy különleges jogszabályban lehet rendelkezni. Ha Athén erre nem hajlandó, az euróövezeti partnereknek csak az a lehetőségük marad, hogy elszigetelik Görögországot a valutaunió pénzforgalmi rendszerében – írta a Süddeutsche Zeitung. A német kormány szóvivője a Reuters hírügynökséggel közölte, hogy nem tudja megerősíteni a lap értesüléseit.

A görög kormány hetek óta tárgyal a hitelezők – az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) – képviselőivel arról, milyen intézkedéseket kell tennie azért, hogy felszabaduljon a 2010-ben indított második hitelprogram utolsó, 7,2 milliárd eurós részlete. A pénz nélkül Athén szinte biztosan nem tudja kifizetni az IMF-től kapott hitelek aktuális, 1,6 milliárd eurós törlesztőrészletét az utolsó határidőig, június végéig.

Görögország 2010 óta az első és a második mentőcsomag révén összesen 240 milliárd eurós támogatásban részesült az EB, az EKB és az IMF szervezésében összeállított hitelkeretekből, cserébe súlyos megszorításokat és reformokat kellett végrehajtania.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik