Semmiképp nem tekinthető egyedi esetnek, hogy pénteken meggyilkolták Borisz Nyemcov ellenzéki vezetőt, az elmúlt húsz évben Putyin több bírálója vesztette életét, sokszor tisztázatlan körülmények között – derül ki az Index összeállításából.
2002-ben a Liberális Oroszország mozgalom politikusát, Vlagyimir Golovljovot kutyasétáltatás közben egy parkban lőtték agyon. Súlyos gazdasági visszaélésekkel vádolta az orosz ügyészség, de a politikus szerint a hatalom folytatott ellene hadjáratot. Szergej Jusenkov, a mozgalom másik tagja a gyilkosság mögött is politikai indíttatást sejtett. Fél év múlva őt is agyonlőtték. Jusenkov más okból is kellemetlen volt a hatalomnak, kiállt amellett, hogy a csecsen terroristáknak tulajdonított, több száz ember életét követelő merényletsorozat mögött az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat állhatott.
Ugyancsak gyilkosság végzett Anna Politkovszkaja orosz ellenzéki újságírónővel, aki többször bírálta a Kremlt és a csecsen háborút. A csecsenföldi demokrácia érdekében tett erőfeszítéseiért egy évvel korábban Stockholmban kitüntették. Míg Putyin folyamatosan azt próbálta sulykolni, hogy normalizálódott a Kaukázusban a helyzet, Politkovszkaja rendszeresen publikált cikkeket arról, hogy ez nincs így. 2006-ban Moszkvában egy liftben találták meg, miután agyonlőtték.
Europress
Alekszandr Litvinyenkót, az orosz állambiztonsági szolgálat másfél évtizede Londonba dezertált tisztjét szintén 2006-ban, a szervezetébe juttatott hatalmas adag sugárzó anyaggal ölték meg. A polóniumot az eddigi vizsgálatok szerint az exügynök teájába csempészték bele. Halála előtt három héttel két orosszal teázott a brit fővárosban. A londoni rendőrség szerint egyértelmű, hogy Litvinyenko egyik volt ügynöktársa, Andrej Lugovoj a tettes és az is bizonyított, hogy az orosz állam részese volt az egykori állambiztonsági tiszt megölésének. Litvinyenko személyesen Putyint vádolta meg azzal halálos ágyán, hogy ő rendelte el meggyilkolását.
Jurij Scsekocsikinnal, az ellenzéki Novaja Gazeta újság helyettes szerkesztőjével, az országgyűlés tagjával ugyancsak mérgezés végezhetett. 2003-ban hirtelen megbetegedett, egész testén gyulladások jelentek meg, belső szervei egymás után mondták fel a szolgálatot és a haja is kihullott, végül meghalt. Alig pár héttel azután került erre sor, hogy a lap oknyomozó riportsorozatot kezdett azokról a cégekről, ahová a KGB állományából neveztek ki igazgatókat.