Nagyvilág

Árvíz: több mint negyven halott a Nyugat-Balkánon

A nem hivatalos források ennél sokkal riasztóbb adatokról számoltak be, sokan eltűntek.

A hivatalos adatok szerint eddig több mint 40 halálos áldozata van az esőzések okozta árvizeknek és földcsuszamlásoknak a Nyugat-Balkánon.

A hatóságok jelentése szerint Szerbiában és Bosznia-Hercegovinában is meghaladja a húszat a halálos áldozatok száma, pontos adatokat azonban nem közölnek arról, hány emberéletet követelt a példa nélküli árvízi katasztrófa. Az áradások és földcsuszamlások a térségben több mint egymillió embert érintenek közvetlenül, százezrek hagyták el otthonukat, tízezreket pedig a hatóságok menekítettek ki. Csak Szerbiában több mint 30 ezer embert kellett kiszabadítani a víz fogságából.

Szerbiában szerdától péntekig háromnapos gyászt hirdettek az áradások áldozatainak emlékére, Bosznia-Hercegovinában pedig kedd volt a nemzeti gyásznap.

Horvátországban ketten meghaltak, 15 ezren pedig még mindig nem tudnak visszatérni lakóhelyükre a Száva folyó áradása miatt

Becslések szerint az áradások okozta gazdasági, mezőgazdasági és az infrastruktúrában keletkezett kár eléri a 3 milliárd eurót is. Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök kedden Belgrádban kijelentette: csak Szerbiában a kár értéke biztosan meghaladja a bruttó hazai össztermék (GDP) 0,64 százalékát, azt az arányt, amely az európai szolidaritási alapokból való támogatás igényléséhez szükséges.

Bosznia-Hercegovinában és Szerbiában is arra szólították fel a kitelepített lakosságot, hogy addig ne térjenek vissza otthonukba, amíg az árvíz sújtotta területeket a hatóságok nem fertőtlenítették. Elmondták továbbá azt is, hogy ne egyenek azokból a terményekből, amelyek egy ideig víz alatt voltak.

Az orvosok pedig arra figyelmeztettek, hogy áradások után heveny gyomorbántalmak, valamint hepatitisz és tífuszos betegségek is megjelenhetnek.

Fertőzésveszélyesek lehetnek az elhullott állatok is, a szerbiai állategészségügyi főfelügyelő kedden arról számolt be, hogy eddig mintegy 140 tonna elhullott állatot semmisítettek meg. A szerb kormány pedig arról hozott döntést kedden, hogy a szerbiai állattetemek mellett a Bosznia-Hercegovinában elhullott állatokat is a Belgrád és Újvidék között körülbelül félúton fekvő Ingyián (Indjija) égetik el.

Olvasói sztorik