Nagyvilág

Ferenc pápa: az egyházfő nem Superman

Személyesen számolt be az egyház élén eltöltött első évéről Ferenc pápa. Szeret az emberek között lenni, de az őt övező mítoszokkal nincs kibékülve.

A vele készült beszélgetés egyszerre jelent meg az olasz Corriere della Sera és az argentin La Nación napilapban.

Az „Elmesélem pápaságom első évét” című, nagy terjedelmű cikkben Ferenc pápa szokása szerint szabadon beszélt az utóbbi tizenkét hónap tapasztalatairól.

Buenos Airesben könnyebb volt

„Nem szeretek mérleget vonni. Csak minden tizenöt napban a gyóntatómmal szoktam ezt tenni” – hangoztatta. A pápa elmondta, tavaly márciusban még semmilyen terve nem volt az egyház átalakítására.

„Nem gondoltam, hogy más egyházmegyébe helyeznek át” – utalt tréfásan egyházfővé választására hangsúlyozva, hogy pápaként is pap maradt. Ennek bizonyítéka, hogy gyakran telefonon is felhívja azokat, akik segítséget kérnek tőle. „Papként Buenos Airesben könnyebb volt. De szokásom maradt. Ez szolgálat. Belül érzem. Egy nyolcvan éves özvegy elveszítette a fiát, írt nekem, most havonta felhívom. Ő boldog. Én papként teszem a dolgom. Jó érzés.”

Kép: MTI / EPA / Maurizio Brambatti

Sír is, nevet is

Ferenc pápa elmondta, szeret az emberek között lenni, azzal együtt lenni, aki szenved, és szeret eljárni a plébániákra. „Nem szeretem az ideológiai értelmezéseket, azt a mítoszt, amely Ferenc pápát övezi. Amikor például azt mondják, hogy a pápa éjszaka kimegy a Vatikánból, hogy enni adjon a hajléktalanoknak. Soha eszembe nem jutott úgy lefesteni a pápát, mint valami Superman, egyfajta sztár, sértőnek tűnik. A pápa olyan ember, aki nevet, sír, nyugodtan alszik és barátai vannak mint mindenki másnak. Normális ember.”

Ami az egyház vezetését illeti, Ferenc pápa nem tagadta, hogy mindenkit meghallgat, de a végén egyedül dönt: „van egy pillanat, amikor dönteni kell, oda kell tenni az aláírást, ilyenkor a pápa egyedül van saját felelősségérzetével.”

Az egyházfő kijelentette, soha nem osztotta a marxista ideológiát, mivel az „nem igaz, de sok rendes embert ismertem meg, akik a marxizmust vallották”.

A probléma gyökerét keresik

A globalizáció Ferenc pápa szerint sok embert megmentett a szegénységtől, de ugyanennyit ítélt éhhalálra: „A jelenlegi gömbszerű gazdasági és főleg pénzügyi globalizáció egyetlen egységes és gyenge gondolatot gyárt. A középpontban többé nem az ember, a pénz áll.”

Kép: MTI / AP / Gregorio Borgia

A férfi-nő kapcsolatára épülő házassággal, válással, élettársi kapcsolattal, abortusszal, eutanáziával szembeni egyházi állásfoglalásról Ferenc pápa úgy fogalmazott, „a kérdés nem a doktrína megváltoztatása, hanem az, hogy eljussunk a problémák gyökeréhez, a pasztoráció vegye figyelembe a helyzeteket, és azt, mit lehet az emberekért tenni”. Hozzátette: „soha nem értettem, mit jelent az, hogy bizonyos értékeken nem lehet alkudozni. Az értékek értékek és kész….”

Az egyházban történt szexuális visszaéléseket Ferenc pápa „borzasztónak” nevezte hangsúlyozva, hogy a katolikus egyház talán az egyetlen közintézmény, amely „átláthatóan és felelősséggel lépett fel, mégis az egyház az egyetlen, amelyet ezért támadnak”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik