Az EB szerint az alábbiakkal vannak gondok:
– Optimista a makrogazdasági forgatóköny
A magyar hatóságok 2013-ra és 2014-re vonatkozó növekedési előrejelzései körülbelül fél százalékponttal magasabbak a Bizottság szolgálatainak 2013. tavaszi előrejelzésénél.
– Torzító és instabil az adózási keret
Az ágazati különadók tovább növelték bizonyos vállalati szektorok adóterheit.
– Torzító a rezsicsökkentés hatása is
A rezsicsökkentés nem ösztönzi az energiafogyasztás csökkentését és torzító a hatása.
– Egyre több a szegény
A társadalmi helyzet tovább romlik: a népesség 31 százalékát veszélyezteti a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség, és az emberek nagy százaléka súlyos anyagi nélkülözéssel néz szembe. A szegénység továbbra is aránytalanul sújtja a hátrányos helyzetű területeket és közösségeket, különösen a romákat.
– A szegények magas adót fizetnek
Az alacsony keresetűeket terhelő adóék azonban még mindig nagy, ezért e csoport jobb célzottsága érdekében kívánatos lenne a rendszer finomhangolása.
– Felsőoktatási reform vs hátrányos helyzetűek
Kétséges, hogy javítani tudja-e a hátrányos helyzetű tanulók bejutását.
– Folyamatosan romló üzleti környezet
A befektetőkre vonatkozó korlátozásokat is magában foglaló intézkedéssorozat és az instabil szabályozási keret miatt az elmúlt három évben folyamatosan romlott a magyarországi üzleti környezet, főként a szolgáltatási ágazatban, beleértve a kiskereskedelmet. A külföldi befektetőket aránytalan mértékben érintő legújabb korlátozások főként a szolgáltatási szektorra összpontosulnak.
– Kérdéses, hogy fenntartható-e a konszolidáció
A tavaly bejelentett három Matolcsy-csomag intézkedései szerintük főként a bevételi oldalon koncentrálódtak, és csak egyes ágazatokra összpontosítottak, ami kérdésessé teszi, hogy mennyire fenntartható a konszolidáció.
– Elbízhatják magukat a devizahitelesek
A devizahitelesek megsegítésére hozott intézkedések nem mindig a bajban lévő hitelfelvevőket célozták. Az intézkedések rövid időn belüli elfogadása az EU szerint növeli az erkölcsi kockázatot, mivel megerősíti az adósok hitét a folyamatos kormányzati beavatkozásban.
– Alig van verseny a közbeszerzéseknél
A közbeszerzések területén továbbra is alacsony a verseny szintje, a Magyary Program nem foglalkozik sem az elégtelen bűnüldözés problémájával ezen a területen, sem a pártfinanszírozás szigorúbb ellenőrzésével, amely kulcsfontosságú terület. Ezenfelül a bejelentett intézkedések legtöbbjét még nem hajtották végre. A végrehajtott intézkedések ellenőrzésének hiánya szintén továbbra is problémás.
– Késik a bürokráciacsökkentés
Az Egyszerű Állam program 114 intézkedést tartalmazott a vállalkozások adminisztratív terheinek megközelítőleg 500 milliárd forint mértékű csökkentésére, de a program végrehajtása késik.
– Késik a közösségi közlekedés átalakítása is
A Széll Kálmán tervben szereplő, a közösségi közlekedés költséghatékonyságának és teljesítményének javítására irányuló intézkedések végrehajtásában jelentős a késedelem, az átfogó közlekedési stratégia hiánya pedig akadályozza a közlekedési rendszer pénzügyi fenntarthatóságát.
Egyelőre sem a Fidesz, sem a kormány nem reagált a jelentés megállapításaira. A részletekről ezen a linken tájékozódhatsz.