Nagyvilág

Szökőárriadó Japánban

Újabb, 7,4-es földrengés rázta meg csütörtökön Japán északkeleti részét, szökőárra is számítanak.

Az újabb rengés csaknem egy hónappal azután történt, hogy március 11-én a távol-keleti szigetország történetének legerősebb, 9-es fokozatú földmozgását regisztrálták, amely pusztító erejű tengeri szökőárt váltott ki. A CNN amerikai hírtelevízió szerint a mostani volt a legerősebb utórengés a március 11-i természeti csapás óta.

A japán hatóságok szerint a csütörtöki rengés központja Mijagi kormányzóság partjai előtt, a tengerfenék alatt negyven kilométerrel helyezkedett el. A földmozgást a kormányzóságtól 400 kilométerre délre fekvő Tokióban is érezni lehetett: itt több tucat másodpercen át mozogtak az épületek.

A rengés erejét az első jelentések 7,4-es fokozatúra tették. A CNN amerikai hírtelevízió szerint az amerikai földtani intézet később 7,1-esre csökkentette a földmozgás becsült erejét.
A japán meteorológiai szolgálat figyelmeztette a lakosságot, hogy egy-két méteres szökőár lehetséges. Mijagi kormányzóságban felszólították az óceán partján élő lakosokat, hogy húzódjanak magasabban fekvő helyekre. A rengés után egy órával azonban tengeri szökőárnak semmi jelét nem lehetett tapasztalni, a földmozgás után másfél órával pedig le is fújták a cunamiriadót.A március 11-i földrengés által kiváltott, tíz méter magas tengeri szökőár ugyanebben a kormányzóságban szinte mindent lerombolt, ami az útjába került. A természeti csapásban 28 ezer ember halt meg vagy tűnt el, a fukusimai atomerőműben pedig súlyos üzemzavarok keletkeztek, amelyek egy részét azóta sem sikerült felszámolni.

Az NHK japán televízió szerint a csütörtöki földmozgás nem rongálta tovább a fukusimai atomerőművet, nem észleltek újabb üzemzavart. Az itt dolgozókat mindenesetre elővigyázatosságból evakuálták.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik