Nagyvilág

Átmenti kormányt alakított az ellenzék

Líbia egyre inkább kicsúszik Kadhafi kezéből.

Átmeneti kormányt alakított Moammer el-Kadhafi ellenzéke a Líbia keleti részén fekvő, a tüntetők kezén lévő Bengázi városban. A testület “a keleti térség átmeneti vezetőinek” találkozója alkalmával alakult meg Bengáziban, s összetételét vasárnap hozzák nyilvánosságra a Kadhafi elleni lázadás kiindulópontjául szolgáló kikötővárosban. Az átmeneti kabinet tagjai között vannak a “felszabadított” nyugati városok, így Miszráta és az-Závija képviselői, de több tárca élére nem jelölnek ki senkit, amíg Tripoli és a többi, nyugati, illetve déli város fel nem szabadul. Musztafa Muhammed Abdel Dzsalil hangsúlyozta, hogy Líbiának egységes országnak kell maradnia. “Líbia szabad, s fővárosa Tripoli” – szögezte a politikus, aki igazságügyi miniszter volt Kadhafi kormányában, de hétfőn lemondott, tiltakozva a hatóságok által alkalmazott túlzott erőszak ellen.

Az átmeneti kormányt azonnal támogatásáról biztosította Líbia washingtoni nagykövete, aki már korábban lemondott arról, hogy a Kadhafi-rendszert képviselje az Egyesült Államokban. Mint mondta: támogatja a Dzsalil által alakított ideiglenes kabinetet, amely szerinte egész Líbia kormánya. Hozzátette, hogy Dzsalil “nagyon tisztességes” ember, s reményét fejezte ki, hogy az ideiglenes kormány elnyeri a nép és a nemzetközi közösség támogatását. Kisvártatva Líbia ENSZ-nagykövete is azt közölte, hogy “elvben támogatja” az ideiglenes kabinetet, de az ENSZ-küldöttség több információt próbál beszerezni a Dzsalil-kabinetről. Ő volt az, aki a líbiai diplomáciai karban elsők között ítélte el a Kadhafi-rezsim jogsértéseit, és a tüntetők oldalára állt.

A Sky News hírtelevízió úgy értesült, hogy Tony Blair volt brit miniszterelnök – aki jelenleg az ENSZ, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország közös közel-keleti békemegbízottja – pénteken beszélt telefonon Kadhafival, s arra figyelmeztette őt, hogy utolsó esélye van a líbiai helyzet békés rendezésére. Hozzátette, hogy amennyiben Kadhafi nem él ezzel a lehetőséggel, és nem rendezi békés úton nézeteltéréseit ellenlábasaival, akkor a NATO beavatkozhat Líbiában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik