Az FN tudósítója az MSNBC tévétársaság székházánál, a Rockefeller Centernél felállított úgynevezett Election Plazánál figyelte a választás eredményeit. Az épület oldalára tizenöt emelet magasságban egy-egy kék, illetve piros kosarat tettek, amit az elektorok számának emelkedésével egyre magasabbra húztak fel a tömeg nagy éljenzése és biztatása mellett.
„Imádom George W. Busht” – kiáltotta el magát ironikusan egy férfi utalva arra, hogy a mostani elnök hibás gazdaságpolitikája még a korábban republikánusnak hitt államokat is átvitte a demokraták oldalára. Mindenki készült az estére: számtalan kitűző, plakát, póló, sapka, pulóver volt látható a helyszínen. A szemközti jégpályán pedig hatalmas térkép jelezte a „kék” és „piros” államokat.
A kék kosár a demokrata jelölt elektori szavazataival csak emelkedett, és helyi idő szerint este 11-kor átlépte a bűvös 270-es határt, ami a győzelmet jelentette. Erre az ott lévők ezrei örömujjongásban törtek ki, emberek ölelgették egymást, szinte nem is hitték el ezt az óriási sikert, ami a szemük előtt zajlik le.
Megtapsolták McCaint
Miután McCain szenátor beismerte vereségét, a demokrata érzelmű tömeg tapssal viszonozta nagylelkű és egységteremtő szavait. Az est fénypontja azonban Barack Obama megválasztott elnök beszéde volt Chicagóban. Ekkor a szemek a kivetítőkre tapadtak, és – New Yorkban szokatlan módon – teljes csendben és odaadással hallgatták a történelmi beszédet, amit csak egy nevetés oldott fel, amikor Obama elmondta, hogy lányai kapnak egy kiskutyát, amiért Washingtonba kell költöznie a családnak.
Obama-lázban égett New York – KÉPGALÉRIA
Az FN tudósítója New Yorkban járta az utcákat, ahol szilveszteri hangulat uralkodott: dudáló autók, Obama és „Change” (változás) feliratú táblákat lobogtató emberek az utcán, a kocsikból pedig sokan kihajolva kiabálták a járókelők felé Obama szlogenjét: „Yes, we can”. Az utcabáli hangulat annyira hasonlított a pár nappal azelőtti Halloweenra, hogy itt is komoly rendőri erőket használtak a közlekedés zavartala működése érdekében.
Optimista amerikaiak
„Ami most látható-érezhető, abból a pozitív energiából fakad, amit ez a választás jelent” – mondta egy New York-i házaspár az FigyelőNetnek. „Hisszük, hogy az ország most 180 fokos fordulatot vesz, ez csak a kezdet, ezentúl minden jó irányba fog haladni” – teszik hozzá optimistán, miközben a férfi beleszív a győzelmi szivarjába.
Egy Andrea nevű New York-i első szavazó – aki telefonhívásaival a bizonytalan államokban maga is segítette a kampányt – szintén a „reményteljes, pozitív jövőképet” emelte ki, mint a legfontosabb üzenetét Obama megválasztásának. „A világon megváltozik az eddig megszokott Amerika-kép, büszke vagyok erre” – fogalmazott. Arra a kérdésre pedig, hogy neki mint fiatalnak mit jelent Obama elnökké választása, az egészségügy és az oktatás fejlesztése volt a válasz.
Afroamerikai fiatalok is ezt a két dolgot emelték ki az FN-nek, hozzátéve, hogy most minden valóban megváltozik – utalva ezzel Obama „Change” kampányszlogenjére. Egy másik járókelő pedig röviden úgy foglalta össze a választást, hogy „végre valami jó történt ebben az országban.” A változás és az újdonság szele most nagyon érezhető Amerikában, a kérdés, hogy ezt majd mennyire sikeresen lehet a politikai ügyek szolgálatába állítani.