|
Júliusban az amerikai erők egy Moszulhoz közeli rajtaütés során tűzharcban megölték Szaddám Huszein két fiát, Udajt és Kuszajt. Elemzők szerint meg sem kísérelték az elfogásukat, sőt a holttestekről készített felvételek nyilvános terjesztésével próbálták elrettenteni a további harctól a diktátor ellenálló híveit. |
|
Az amerikai haderő képviselői vasárnap bejelentették: elfogták Szaddám Huszeint. A volt diktátor engedelmeskedett és együttműködött a DNS-vizsgálatot végző orvosokkal. Ugyanakkor még nincs hivatalos döntés a diktátor kiadatásáról. Az sincs eldöntve, hogy egyáltalán kiadják-e Bagdadnak a zsarnokot, vagy – mint francia elemzők feltételezik – Bush amerikai, esetleg nemzetközi bíróság elé állíttatja, így maximális média- és közvélemény-formáló hatást ér el saját javára.
|
A Szaddamról szóló hír “általánosságban kedvez a részvénypiacoknak” – mondta Hilary Cook, a Barclays Stockbrokers befektetési igazgatója a Reuters hírügynökségnek. Cook szerint eddig az iraki helyzettel kapcsolatos bizonytalanság volt a legfőbb akadálya annak, hogy az amerikai gazdaságról érkező igencsak kedvező statisztikák nyomán jelentősebb árfolyamnövekedést érjenek el a tengerentúli vállalatok részvényei. |
|
Szaddám engedelmeskedett
Szülővárosa, Tikrit közelében hétvégén elfogta Szaddám Huszein volt iraki elnököt az országban állomásozó amerikai hadsereg – jelentették be vasárnapi bagdadi sajtóértekezletükön az Egyesült Államok által irányított iraki koalíciós erők vezetői. Egyúttal bemutatták az elfogása után Szaddámról készített videofelvételt.
A részletekről annyit lehet tudni, hogy szombaton, helyi idő szerint este fél kilenckor ad-Duár városban, Tikrittől 15 kilométerre délre, egy pincében esett fogságba a volt elnök. Az akcióban hatszáz amerikai katona vett részt. Szaddám nem tanúsított ellenállást. Hasonlóan tétlen maradt vele együtt elfogott két testőre is. A volt diktátor a bemutatott videofelvételen riadtnak, de nyugodtnak és együttműködőnek tűnt. Engedelmeskedett a rajta egészségügyi vizsgálatot és szájból DNS-mintavételt végző katonaorvosok utasításainak.
|
Magyarország is üdvözölte Szaddám Huszein elfogását – közölte a távirati irodával a külügyi szóvivő. Tóth Tamás szerint a diktátor elfogása jelentősen hozzájárulhat az iraki belpolitika stabilizálódásához, és egy valódi demokratikus államforma kialakulásához, amiben Magyarország is érdekelt. |
|
A család barátait faggatták
Szaddám rejtekhelyének felkutatásáról Raymond Odierno dandártábornok annyit mondott, hogy az elmúlt tíz napban hadosztályának katonái egy Szaddámhoz közel álló család öt-tíz tagját faggatták a diktátor hollétéről, és végül az egyik családtagtól kapták a nyomra vezető információt. Az elfogott iraki diktátort Irakban őrzik a koalíciós erők – cáfolták meg amerikai és iraki hírforrások a Szaddám Huszein Irakból történt elszállításáról szóló értesüléseket.
Elfogásának hírét megnyugvással és örömmel fogadták a nyugati és az iraki politikusok. George Robertson, a NATO főtitkára nagyon jó hírnek minősítette a fejleményt, de hasonlóképpen nyilatkozott George Bush amerikai elnök, Tony Blair brit miniszterelnök és Jacgues Chirac, francia elnök is. Irak több városának utcáin a hírre kurdok és arabok özönlöttek az utcákra, és fegyverropogással ünnepelték a volt diktátor kézrekerülését. Ahmed Csalabi, az iraki ideiglenes kormányzótanács tagja a bagdadi televízióban azt mondta: bíróság elé állítják Szaddám Huszeint.
Ki ítélkezik?
Az iraki amerikai erők főparancsnoka szerint még nincs hivatalos döntés a diktátor kiadatásáról. Ha mégis kiadják, akkor vélhetően legkorábban jövő június, a választott, önálló iraki kormányzat felállása után szolgáltatják vissza a diktátort, hogy Bagdadban törvényt üljenek felette. Az öttagú, csak irakiakból álló, a Szaddám-rezsim bűnöseit felelősségre vonó bíróság már Szaddám elfogása előtt bejelentette: akár távollétében is ítélkeznek a diktátor felett.