Rekordot döntöttek a végelszámolások Magyarországon: augusztus 28-ig 15 205 céggel szemben indult ilyen eljárás, míg tavaly egész évben ennél kevesebb, 13 685 esetben indítottak végelszámolást a tulajdonosok vagy a hatóságok a cégek bezárása érdekében – közölte az Opten céginformációs szolgáltató szerdán az MTI-vel.
A közlemény idézi Csorbai Hajnalkát, az Opten stratégiai igazgatóját, aki elmondta: a végelszámolások növekedési üteme az év elsõ felében volt rendkívül magas, akkor volt olyan hónap, amelyben az elõzõ évi azonos havi felszámolásoknál 70 százalékkal több cég bezárását kezdeményezték a tulajdonosok vagy a hatóságok.
“A jelenség csak részben magyarázható a gazdaság gyenge teljesítményével, hiszen a fizetésképtelenségi eljárások száma korántsem emelkedik ilyen ütemben” – mondta Csorbai Hajnalka, aki szerint a végelszámolások gyors növekedése mögött inkább a mérleget le nem adó cégekkel szembeni következetes hatósági fellépés húzódik meg.
Tavaly óta a cégek elektronikus úton kötelesek leadni megelõzõ évi üzleti eredményeiket, és azóta szankcionálja kényszer-végelszámolással a kötelességüknek eleget nem tevõ társaságokat a törvény. Az Opten adatai szerint 2009-rõl több mint 30 ezer cégnek nincs leadott mérlege, ehhez képest már nem is olyan sok az évi húszezer végelszámolás, amiben természetesen benne vannak azok a cégek is, amelyek bezárásáról kényszerbõl vagy józan mérlegelés után maguk a tulajdonosok döntenek – olvasható a közleményben.
A mérlegleadás elmulasztása miatti kényszer-végelszámolás elrendelése hosszadalmas folyamat, amit a tulajdonosok fellebbezésekkel lassíthatnak. A hiányzó mérleg miatt – felszólítást követõen – a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felfüggeszti a cég adószámát. Ha a cég az ezt követõ 60 napon belül sem tesz eleget kötelezettségének, azaz nem tölti fel mérlegét, színre lép a cégbíróság, amely kezdeményezi a kényszer-végelszámolást. Az errõl szóló értesítés kézhezvétele után a cégnek 15 napja van arra, hogy feltöltse adatait és fellebbezzen. Ha ezt is elmulasztja, menthetetlenül bezárják – foglalja össze az Opten a szabályozást.