Papp Zoltán
45 éves. Informatikai rendszerszervezőként diplomázott 1986-ban a Budapesti Műszaki Egyetem közlekedésmérnöki karán. Kezdettől a Volán Elektronikánál dolgozott. „Legalulról kezdtem. Voltam programozó, majd csoportvezető, az utóbbi 8–10 évben vezető.” Felesége tanárnő. Két lányuk 19 és 16 éves. Papp Zoltán hobbija a kosárlabda és a kertészkedés. Különösen egyenes vonalú pályaívére vonatkozóan megjegyzi: bár folyamatosan kap ajánlatokat a konkurenciától, eddig egyik sem nyitott volna számára hasonló fejlődési lehetőséget. „Nem gyávaságból nem megyek el, hanem mert érzelmileg nagyon nehéz lenne itt hagyni mindazt, amit az elmúlt 20 évben létrehoztunk.”
A Libra Szoftver Zrt. elődje, a Volán Elektronika Rt. 1985-ben fejlesztette ki első Libra-vállalatirányítási megoldását. Az elmúlt csaknem 22 év során az ügyfelek igényeinek megfelelő folyamatos fejlesztésekkel meghatározó hazai ügyviteli megoldássá vált a Libra-termékcsalád.
Milyen trendeket lát a vállalatirányítási piacon a rendszerváltás óta?
A kilencvenes évek közepéig jellemzően első generációs szoftvervásárlási időszak volt fókuszban. A hazai vállalatok akkor még nem keresték az integrált vállalatirányítási rendszereket. 1995-től szegmentálódott a piac, mivel megjelentek a multinacionális cégek a saját fejlesztéseikkel. Ők magasabb színvonalat hoztak, országos lefedettségű integrált vállalatirányítást, központi szerverekkel. Ez oda vezetett, hogy 2000-től telítődött a piac. Új ügyfeleket csak akkor lehetett szerezni, ha egy ügyfél szoftvert cserélt. Ma az a trend, hogy homogén megoldások helyett minden ügyfél, mérettől függetlenül, speciális, egyedi igényekre szabott megoldásokat szeretne.
Hogyan tudják kezelni az eltérő megrendelői igényeket? Milyen ügyfélszolgálatot működtetnek?
Alapvetően két szolgáltatást nyújtunk: hot line, telefonos segítséget, és a helyszínen történő munkavégzést. Ezt kiegészítve működtetjük távszerviz-szolgáltatásunkat ellenőrzött online bejelentkezéssel.
Milyen megoldásokat kínálnak a kkv-k számára?
Mivel az integrált vállalatirányítási standardok megjelenésével nem lehet versenyezni, mi is moduláris, szakértői elemekből építkezünk. Megoldásainkat megpróbáljuk skálázhatóvá tenni a kkv-k számára a szolgáltatási szintek széthúzásával. Ez nem feltétlenül jelent testre szabottságot, sokkal inkább ágazatokat kiszolgálni képes, az adott üzletágban szakértő programozást.
Mely üzletágakban vannak jelen?
Büszkék vagyunk rá, hogy partnerünk a magyarországi önkormányzati, illetve külföldi tulajdonú közüzemi szolgáltatók többsége. Ők többnyire csatorna-, víz-, hulladékszolgáltatást végző cégek. A másik terület: a közlekedési cégek, főként a Volán-csoport cégei. Harmadikként általános számviteli, pénzügyi programokat kínálunk, egyedi igényekkel, például a logisztikai kiegészítéssel. Ebben a körben talán az Adeccót említhetném.
Mit szól hozzá, hogy elbuktuk a foci-Eb rendezési jogát?
Nekem nagyon fáj a szívem, hogy nincs foci-Eb. De azért is fáj, hogy nincs kosár- vagy éppen fedett pályás úszó-Eb sem. Amit hiányoltam, az az, hogy nem készültek konkrét hatástanulmányok a gazdasági előnyök és hátrányok számszerű lebontásával. A mai közállapotoknál egyébként nem látom azt a garanciát, ami sikeressé tehetne egy ilyen összetett kezdeményezést.
Három éve, 2004. május 1-jén csatlakoztunk az Európai Unióhoz. Hogyan látja tíz év múlva Magyarországot?
Látni kell, hogy a tagság hosszú távon hatékonyabb gazdasági és kulturális pályára állítja az országot. Abban bízom, hogy a hazai politika ennek a célnak rendeli alá saját rövid távú igényeit. A pártoknak együtt kell működniük a stratégiai kérdésekben, a jelenlegi széthúzás tovább már nem tartható.
Politika és gazdaság azonban néha ellentétbe kerül egymással. Itt van például a gázvita. Ön szerint Nabucco vagy Kék Áramlat?
Magyarország sajnos teljesen kiszolgáltatott helyzetben van. Ezért a földgázforrások egy részét nem ártana diverzifikálni. Ez az uniós politika alapelve is. Ugyanakkor Magyarország érdeke, hogy onnan tudja beszerezni a gázt, ahol lehet. Ebben az értelemben felül kell és lehet emelkedni az uniós irányelveken.
Milyen könyvet olvasott el legutóbb?
Dan Browntól A Da Vinci-kódot. Előtte Shakespeare-től a Rómeó és Júliát, mert most érettségizik a nagylányom, és kénytelen vagyok elolvasni a tételeket, hogy segíteni tudjak neki…