Az OTP Banknál a 2003 júniusa után megkezdett, s e célt szolgáló beruházásokra igényelhető e kölcsöntípus (azaz a hitel részben akár a korábban igényelt beruházási hitelek kiváltására is fordítható). Az összesen 100 millió eurónyi CEB-kerettel sáfárkodó OTP Banknál e hitel maximum 10 éves futamidejű, változó kamatozású lehet, mértéke a beruházás legföljebb 50 százalékára rúghat, devizanemét tekintve pedig forintban, euróban és svájci frankban vehető fel.
F
A CEB-hitel igénylésének 5 feltétele:
• A cég teljes munkaidejű foglalkoztatotti létszáma legföljebb 500 fő;
• A mérlegfőösszeg maximum 75 millió euró;
• Nem kkv-körbe tartozó tulajdonosok részesedése a saját tőkéből maximum egyharmadnyi;
• Nem mezőgazdasági tevékenység;
A beruházás nettó maximumköltsége 20 millió euró
Forrás: bankok közlései
Az Erste Bank reményei szerint egy éven belül kihelyezi 5–10 éves futamidejű, versenytársával megegyezően szintén háromféle devizanemben kínált kölcsönét. A kamatot itt (is) egyedileg állapítják meg, de az előzetes ígéretek szerint az olcsó forrásszerzésnek köszönhetően várható, hogy 1–3 százaléknál nagyobb mértékben nem haladja meg a bankközi kamatlábat. A CEB-kölcsön az Erste Banknál akár több beruházásra is felvehető, a cégcsoportok tagjai külön-külön is igényelhetik a hitelt, amelynek összege itt minimum 100 ezer euró lehet, de nem haladhatja meg a 2,5 millió eurót.
Az MFB a Sikeres Magyarország Hitelprogramba beillesztett bármely kölcsönét hajlandó az Európa Tanács banki forrásainak felhasználásával kihelyezni, ami az egyéb kölcsönfajtáknál némileg kedvezőbb kamatozást jelent (ez már csak azért is valószínű, mert a hazai fejlesztési bank is nagyon olcsón, Euribor plusz 0,12 százalék kamattal jutott a CEB-forráshoz). A kkv-k számára 100 millió eurónyi összegű CEB-pénzt elkülönített MFB-nél az eddigi tapasztalatok szerint a vállalati ügyfelek jellemzően 8–10 évre veszik fel e hitelt. A maximális futamidő itt is tíz év, amit ötéves türelmi idő előz meg.
A CEB nem az egyetlen uniós refinanszírozó bank Magyarországon: társa, az Európai Beruházási Bank (EIB) is számos hazai kereskedelmi bank segítségével helyezi ki a maga kölcsöneit, amelyek célja részben szintén a kkv-szféra fejlesztése.