A leszállítást az tette szükségessé, hogy a cég 2004. évi vesztesége folytán saját tőkéje alaptőkéjének kétharmada alá, 514,127 millió forintra csökkent volna, mit a cégtörvény tilt. Az alaptőke-leszállítás eredményeképpen a cég saját tőke/alaptőke aránya ismét meg felel a cégtörvény előírásának.
Ezt technikailag úgy oldják meg – mivel demateralizált részvényekről van szó -, hogy az 1000 forintos névértékű részvényeket bevonja, és helyette alacsonyabb, 112 forint névértékű részvényeket bocsátanak ki, miközben a törzsrészvények 4,624 milliós darabszáma nem változik.
A törzsrészvények cseréjét az alaptőke-leszállítás jogerős cégbírósági bejegyzését követő 30 napon belül a társaság köteles végrehajtani.
Rácz András, a NABI vezérigazgatója elmondta: tavaly 378 millió dollár árbevételt ért el a társaság, ami 58 millió dollárral haladta meg a 2003. évit, ám az adózás utáni veszteség elérte a 65 millió dollárt.
A múlt évben 1227 járművet értékesítettek, ami ugyan 78-cal több, mint a korábbi évben, ám 148-cal elmaradt a csúcs évnek számító 2002-es évtől.
Utalt arra, hogy a társaság hitelállománya 2003 végére elérte az elviselhetőség határát jelentő 130 millió dollárt, ami a múlt év végére 103 millió dollárra csökkent, de még mindig kritikus mértékű volt, ezért a hitelező kilenc tagú bank konzorciummal tárgyalások indultak, a hitel állomány átütemezéséről, kezeléséről.
Rácz András elmondta: csütörtökön sikerült megegyezni a hitelező pénzintézetekkel, aminek a lényege, hogy 60 millió dollár hitelt 5-8 éves lejáratúvá alakítottak át, míg a 43 millió dollárért a bankok 90 százalékos tulajdonrészt szereztek a NABI Incorporation-ben, és 33 százalékban tulajdonosok lesznek a Nabi Rt.-ben is.
A vezérigazgató elmondta azt is, hogy kaposvári gyárukban ez év június 30-ig beszüntetik a termelést, 260 dolgozót elbocsátanak, és értékesítik a telephelyet. “Ez azzal is jár, hogy a korábban kapott, mintegy 300 millió forintos munkahelyteremtő és export bővítő állami támogatást a társaságnak vissza kell fizetni, amit teljesíteni fognak, várhatóan 2006. III. negyedévében, a 2005. évi mérlegbeszámoló elfogadása után. Ezt az összeget már veszteségként betervezik a jövő évi üzleti tervbe” – hangsúlyozta Rácz András.
A közgyűlés egyhangúlag elfogadta a 2004. évi üzleti jelentéseket, a magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált mérleg főösszegét 9,582 milliárd forinttal, míg veszteségét 11,664 milliárd forint vesztességgel, a magyar számviteli szabályok szerinti konszolidált mérleg főösszegét, 41,323 milliárd forinttal, és 9,971 milliárd forint veszteséggel.
Az US GAAP szerinti konszolidált mérleg főösszegét 229 millió dollárral, és 65 millió dollár veszteséggel fogadta el a közgyűlés.
A sztárok menekülnek, a forgatások szünetelnek, a díjátadókat halasztják – a tűzvész Hollywoodot is megállította
Senki sem tud most a gálákra, a vörösszőnyegre és a filmgyártásra gondolni Los Angelesben, ahol hatalmas területen tombol a tűzvész, otthonok és emberéletek forognak kockán.