Mi a rulírozó hitel?
A rulírozó hitel egy több évre szóló hitelkeret, amelyből a meghatározott időtartamon belül bármikor lehívhat a vállalat. A hitelfelvevő számára azért előnyös, mert a felmerülő tőkeigényt úgy tudja kölcsönből finanszírozni, hogy nem kell átesnie többszöri hitelbírálaton, hanem a keret erejéig a most megállapított kondíciók maradnak érvényben. Épp ezért ilyen hitelt jellemzően csak a legjobb adósoknak nyújtanak a bankok.
A szindikálás folyamán a hitelt több mint kétszeres mértékben túljegyezték, amelyből a Mol és a bank konzorcium döntése alapján 700 millió euró került elfogadásra. Az új szindikált hitelszerződés mérete és az elért feltételek egyértelműen alátámasztják a társaság által a régióban meghirdetett stratégia sikerességét és a Mol partner bankjainak rendkívül erős támogatását, valamint a társaság iránti magas szintű elkötelezettségét.
A hitelt nyújtó konzorcium fő szervezői a BNP Paribas, a Citigroup és a HSBC Bank.
A 700 millió euró összegű kereskedelmi banki hitelszerződés 5+1+1 éves futamidejű, a lejárat végén egy összegben törlesztendő. A hitel kamata EURIBOR plusz 22,5 – 37,5 bázispont. A kamatfelár az aktuális Nettó adósság/EBITDA mutató szerinti sávos rendszer alapján változik. A hitelkeret célja általános vállalat-finanszírozás – olvasható az olajtársaság közleményében.
Mire kell a pénz?
Megkeresésünkre a Mol sajtóosztályán nem részletezték a megahitel-szerződés konkrétabb célját, csupán megerősítették a hivatalos közleményt, amely szerint általános vállalat-finanszírozásra használják a hitelkeretet. Pletser Tamás, az Erste elemzője ugyanakkor a FigyelőNet kérdésére elmondta, hogy több komolyabb beruházás is szóba jöhet a közeljövőben. A cég által januárban meghirdetett stratégia alapján például várható, hogy a Mol növelné részesedését a horvát INA-ban, amelynek privatizációját várhatóan az év második felében folytatná a horvát kormány.
Szintén szóba jöhet egy nagyobb beruházás a kutatás-termelés üzletágban – mutatott rá Pletser Tamás -, ezt támasztja alá az is, hogy egy héttel korábban megvásárolta az 51 százalékban eladó Pakistan Petroleum privatizációs tenderét.
A tervezett akvirálások mellett a Molnak meg kell felelnie az EU 2009-es szabványoknak is, amely több finomítói beruházást igényel.
A hitelszerződés mostani időzítése mellett szól a szakember szerint, hogy a cég nettó eladósottsági mutatója egy év alatt 35 százalékról 20 százalék körüli szintre csökkent, miközben az iparági átlag valahol 30-40 százalékon van.
Megahitel
Ez a 700 millió euró (mintegy 175 milliárd forint) összegű tranzakció a valaha felvett legnagyobb magyarországi vállalati bankhitel, valamint a közép-kelet-európai olaj és gáz szektorban a legnagyobb összegű, biztosíték nyújtása nélkül felvett hitel.