Az infrastruktúra fejlesztésével lehet elérni, hogy a magas munkanélküliséggel sújtott térségekben a foglakoztatás érdemlegesen javuljon – mondta a munkaügyi miniszter csütörtökön, Kecskeméten.
“Lehetne lapátszám tolni a hátrányos helyzetű térségekbe a foglalkoztatást segítő pénzeket, de ha infrastruktúrában nem tudunk előrelépni, akkor oda nem fognak menni vállalkozások” – mondta Csizmár Gábor háttérbeszélgetésen. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium vezetője kiemelte, hogy az infrastruktúra-fejlesztések közül az autópálya és a gyorsforgalmi út építése a legfontosabb beruházás, a különböző térségek közötti esélyek kiegyenlítésére.
A miniszter szerint ma nagyon merev a munkaerő mobilizáció Magyarországon, az emberek 30-40 kilométert már nem mennek arrébb egy munkahelyért.
Véleménye szerint ennek több oka van. Például azért, mert rossz a közlekedés, vagy mert egy hátrányos helyzetű térségben a munkavállaló nem tudja eladni a lakását és egy másikat vásárolni. A miniszter szerint a bérlakáspiac nem számottevő Magyarországon, ez szintén hozzájárul ahhoz, hogy az emberek nem tudják vállalni a munkahely-váltással kapcsolatos terheket.
Csizmár Gábor megemlítette, hogy a jelenlegi adózási szabályok is a mobilitás ellen hatnak. A miniszter az MTI kérdésére válaszolva elmondta, hogy az Európai Unió költségvetéséből érkező pénzek elosztásában fő szempont az adott megye munkaerőpiaci helyzete. Hozzátette: ma már nem elsősorban régiók és megyék között van a különbség, hanem a kistérségek között, tehát a forráselosztásnak még érzékenyebbnek kell lennie.
Jobban fáj, hogy Orbán Viktor veje nem fizet nyereségadót, ha közben zuhan a forint?
A friss GDP-adatoktól indult Bánszegi Rebeka, Bita Dániel és Kerner Zsolt a Háromharmadban, hogy aztán a miniszterelnök vejének adózási szokásain és az orbáni külpolitika személyiségközpontúságának kockázatain keresztül Georgiáig, valamint a közelgő amerikai választásokig jussanak.