Mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme, ám még így is dinamikusnak mondható – jelenti a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az első negyedévben a bolti és csomagküldő-kiskereskedelem forgalmára csillapítottan hatott a bérkiáramlás növekedésének lassulása: miközben a reálkeresetek az egy évvel korábbihoz képest az első negyedévben csak 1,1 százalékkal emelkedtek, a kiskereskedelmi eladások bővülése ezt jóval meghaladta – állapítja meg a hivatal.
A márciusi növekedésben az iparcikk-kiskereskedelem játszott döntő szerepet. Míg az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem eladásai csak 1,8 százalékkal emelkedtek, addig a nem élelmiszer-termékeket forgalmazó üzleteknél 8,4 százalékos növekedést regisztráltak. A statisztikai adatok szerint legnagyobb mértékben a bútor-, háztartásicikk-, vasáru-kiskereskedelem és a csomagküldő-kiskereskedelem forgalma nőtt. Jelentősen emelkedtek a könyv-, újság-, papíráru- és egyébiparcikk-, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-, valamint a használtcikk-kiskereskedelmi üzletek eladásai is. A jármű- és üzemanyag-kiskereskedelem hazai forgalma az első negyedévben 2,3 százalékkal, márciusban 3,8 százalékkal emelkedett. A gépjármű- és járműalkatrész-eladások mérsékeltebben nőttek, döntően a regisztrációs adó körüli bizonytalanságok miatt – állapítja meg a KSH.
A külkereskedelmi termékforgalom volumene továbbra is jelentősen bővült: az első negyedévben az export 19, az import 16 százalékkal haladta meg az egy évvel azelőttit. A forintárszint az exportban 2, az importban 2,5 százaékkal emelkedett a tavaly első negyedévihez képest.
Ez a cserearány kismértékű romlását vonta maga után – jegyzi meg a hivatal.
A forint az előző év azonos időszakához képest 2004 első negyedévében a főbb devizákkal szemben 5 százalékkal leértékelődött: a forgalomban mintegy négyötödös arányt képviselő euróhoz viszonyítva 7 százalékkal gyengült, míg a 14 százalékos forgalmi súlyú dollárhoz képest 8 százalékos erősödés volt tapasztalható.
Pintér Sándor lánya vezérigazgató lett a lovasberényi kormányüdülőt megszerző cégben, a tulajdonosokat titkolják
Az állam 223 millió forintért eladta, majd 1,3 milliárddal megtámogatta az ingatlan felújítását.