Gazdaság

Mezőgazdaság: miért éri meg acélcsarnokot építeni?

Frisomat
Frisomat
A 2024. év második felétől az újra elérhető, agrár vállalkozók versenyképességét segítő építési beruházásokra is fordítható támogatások új lendületet adhatnak a területnek. Ha mezőgazdasági épület, akkor a legnépszerűbb a könnyűszerkezetes acélcsarnok, amely a fenntarthatósági célok elérésében is lehet a mezőgazdasági termelők eszközrendszerének része.

Az elmúlt években az agrár ágazatban is nagyon hiányoztak azok a fejlesztésre fordítható pályázati források, amelyek részben a versenyképesség fenntartását, részben a minden területen egyre fontosabbá váló, fenntartható működésre történő átállást biztosították.

A mezőgazdasági területeken az acélcsarnokok népszerűsége hosszú évek óta töretlen. Az iparági és megrendelői igényekhez egyaránt rugalmasan igazítható épületmegoldás az időtállóság és sokoldalúság kombinációjával emelkedik ki. A területen a könnyűszerkezetes acélcsarnokok piacának egyik vezető gyártója, a Frisomat már több mint 45 éve kínálja moduláris, előregyártott épületeit, Európa-szerte. „A modern acélcsarnokok kiemelkedő előnye az energiahatékonyság.

Frisomat

Kompatibilisek a megújuló energiaforrásokkal, például napelemekkel, amelyek telepítése 2022 év vége óta statikai vizsgálat nélkül is lehetséges a Frisomat szerkezetek esetében. Ez különösen fontos a most elérhető pályázatok kapcsán, amelyek jelentős támogatást nyújtanak energetikai korszerűsítésekre is” – mondta Raport László, a Frisomat magyarországi leányvállalatának ügyvezetője. Az építőipar évek óta tartó stagnálása után ezek a támogatási programok most az ipari és agrár szektorok számára új lendületet adhatnak – a fejlesztésekben pedig az acélcsarnokok korszerűségben illeszkedő megoldásként lehetnek jelen.

Ha össze szeretnénk foglalni az építési mód előnyeit, előre kívánkozik a tény, miszerint a hidegen hengerelt acél csarnok alapanyagként való alkalmazása nemcsak nagy szilárdságot garantál, hanem az alacsony anyagfelhasználás révén környezetbarát alternatívát is kínál. A cég vezetője szerint Frisomat megoldásai a minimális hulladékképződés és a gyors kivitelezés mellett lehetőséget adnak az épületek rugalmas bővíthetőségére is. Az energiahatékonyságot szendvicspaneles hőszigeteléssel, természetes fényt biztosító tetőbevilágítókkal és korrózióálló bevonatokkal támogatják. Az acélcsarnokok teljes mértékben újrahasznosíthatók, gyártásuk és szállításuk pedig minimális környezeti terheléssel jár.

Új pályázati lehetőségek 2024-ben és 2025-ben

A 2024 őszén indult „Állattartó telepek fejlesztésének támogatása” program, valamint a 2025-ben elérhetővé váló „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” jelentős anyagi forrásokat biztosítanak a mezőgazdasági vállalkozások számára. Előbbi esetében a program a szarvasmarha-, sertés-, juh- és kecsketartóknak, valamint a méhészeteknek, lóféléket tartó gazdaságoknak és más állattartó telepeknek is lehetőséget kínálnak telephelyeik korszerűsítésére. Fontos feltétel azonban, hogy a pályázó gazdaság árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származzon, valamint rendelkezzen a megfelelő üzemértékekkel.

„A 2025-ben induló „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” program kiemelt célja fontos a magyar gazdaság számára. E tevékenységekhez a Frisomat széles palettán kínálja műszaki megoldásait. Sőt, szép és jól működő referenciáink is vannak, amelyek közül néhányat érdemes akár megnézni is” – részletezte a szakember a lehetőségeket.

A program hangsúlyt fektet a korszerű vetőmagüzemek létesítésére is, mely hosszú távon szerepet játszik a gazdálkodás jövedelmezőségének növelésében.

Frisomat

Jövőbe mutató kilátások

A mostani pályázati lehetőségek egyedülálló alkalmat kínálnak agrár tevékenységű vállalkozások számára, ahhoz, hogy modern infrastruktúrát építsenek ki versenyképességük növelése érdekében.

„A Frisomat példája is jól mutatja, hogy az innovatív technológiák és a fenntarthatóságra való törekvés kéz a kézben járhat, biztosítva ezzel akár a mezőgazdasági, akár az ipari szektor fejlődését. Miként partnereink is megérezték bőrükön az instabil piac negatív hatásait, úgy a Frisomat is: 2023-ban a korábbi évekhez képest csökkent a működési volumenünk. Ennek ellenére a vállalatirányítási elveink jó eszköznek bizonyultak a nehézségek leküzdésében. Igazolja ezt az is, hogy a nagyságrendileg 20-22%-os mért visszaesés pozitívabb eredményt mutat az első előrejelzésekhez képest. Úgy gondolom, hogy a partneri korrektség és a megoldásorientált hozzáállás nagyban hozzájárul a fejlesztések előre mozdításához” – összegezte a magyar leányvállalat vezetője.

A Frisomat szerkezeti- és épületmegoldásairól, referenciáiról bővebben ITT OLVASHAT.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik