Gazdaság

Megújul a KSH-s keresetstatisztika, már nem a legalább 5 főt foglalkoztató munkáltatók lesznek a fókuszban

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keresetstatisztikai adatközléseinek fókuszába 2023. január vonatkozási hónapjától a munkáltatók teljes köre kerül. A teljes nemzetgazdaságot előtérbe helyező kereseti adatok közlésének időpontja 2023. március 28-a, a 2023 januárjára vonatkozó „keresetek” című gyorstájékoztató megjelenése – írta a KSH közleményében.

Hozzátették, kiemelten fontosnak tartják, hogy statisztikáik minél teljesebb mértékben megfeleljenek a felhasználói igényeknek. Ennek érdekében a hivatal folyamatosan vizsgálja a hozzáférhető adatok bővítésének lehetőségét. E célnak megfelelve 2022-től – kiegészítő információként – a KSH megkezdte a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi kereseti adatainak publikálását a munkáltatók teljes körére vonatkozóan is. 2023. január vonatkozási hónapjától pedig a kereseti statisztikák fókuszába is a teljes munkáltatói kör kerül. Ugyanakkor a hosszú idősoros összevetés lehőségének biztosítása érdekében a korábbi elsődleges mutatószámot képviselő legalább 5 főt foglalkoztató szervezetek adatai is elérhetőek maradnak.

A KSH 2019. január vonatkozási hónapjától új adatforrásra támaszkodva publikálja a keresetstatisztikai adatokat. A hivatal a havi kereset- és létszáminformációkat egyrészt a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól átvett járulékbevallásból, másrészt a – Központosított Illetményszámfejtési Rendszerbe tartozó költségvetési szervezetek vonatkozásában – a Magyar Államkincstártól átvett adatokból állítja elő és teszi közzé. 2023. március 28-ától kezdődően a KSH kereseti adatokat tartalmazó publikációja a munkáltatók teljes körén alapul.

A keresetstatisztika elsődleges mutatószáma évtizedek óta a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, valamennyi költségvetési intézménynél és foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezetnél teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete volt. A munkáltatók körének szűkítését korábban az adatszolgáltatói terhek észszerű szinten tartása indokolta a legkisebb vállalkozások vonatkozásában. 2019-től kezdődően pedig a hosszú idősoros összehasonlítás lehetővé tétele volt a legfontosabb szakmai és felhasználói szempont. Mostanra kellően hosszú idősor áll rendelkezésre a munkáltatók teljes körére vonatkozóan is ahhoz, hogy az adatközlések fókuszába ez a kör kerülhessen – magyarázták.

A két vonatkozási körre számított főbb indikátorok közti különbség a KSH szerint egyébként nem jelentős. 2019 és 2022 között havonta 2,6, illetve 3,5 százalék (azaz 10 és 19 ezer forint) közötti eltérés mutatkozott a bruttó átlagkeresetek esetében. A bruttó mediánkereset vonatkozásában a munkáltatók teljes körére számolt érték különbsége a legalább öt fős sokaságra közölt adathoz képest 5,1 és 2,9 százalék (azaz 9 és 20 ezer forint) között volt – közölték.

Az egyes tájékoztatási termékeket érintő változásokat március 28-án, a gyorstájékoztató megjelenésével egyidejűleg teszik közzé.

Kapcsolódó
Jóval kisebb lehetett a bérnövekedés tavaly, mint eddig tudtuk
Nem 500, hanem inkább 400 ezer forint körül lehetett a bruttó átlagkereset 2022-ben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik