Gazdaság

Érzékelhetően optimistábbak a fogyasztók, a cégek bő egyharmada készül még áremelésre

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

Februárban az üzleti és fogyasztói várakozások egyaránt javultak, azonban továbbra is rossz hangulatot tükröznek – írja havi konjunktúraelemzésében a GKI.

A hvg.hu cikke szerint a Gazdaságkutató által végzett felmérés szerint a fogyasztók még mindig pesszimistábbak, mint 2020-ban, a Covid-járvány kitörésekor kialakult pánik idején voltak. Ehhez képest az üzleti szektor várakozásai kedvezőbbek, nagyjából a 2020 véginek felelnek meg.

Az üzleti bizalmi index javulása döntően a szolgáltató szféra ugrásszerűen javuló várakozásainak köszönhető, az iparban ugyanis ismét erősödött a pesszimizmus, míg az építőiparban és a kereskedelemben nem volt jelentős változás – írja a gazdaságkutató.

A GKI rámutat: miközben februárban a vállalatok foglalkoztatási hajlandósága hibahatáron belül erősödött, csaknem azonos a létszám növelését és csökkentését tervező cégek aránya, a lakosság munkanélküliségtől való félelme kissé erősödött.

Ami az áremeléseket illeti: az üzleti szféra ilyen szándéka január után februárban is jelentősen fékeződött, már csak a cégeknek – ezen belül a kereskedelmi vállalkozásoknak is – bő egyharmada készül áremelésre. Fél éve ez az arány még kétharmad volt. Az áremelési szándék az építőiparban a legerősebb.

Ezzel párhuzamosan jelentősen mérséklődött a fogyasztók inflációs várakozása is. A magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése – a januári nagy javulás után – februárban minden ágazatban és a lakosság körében is kissé optimistább lett.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik