Gazdaság

Közbe kellett lépni: emelkedik az állampapírok kamata hétfőtől

December 12-étől több lakossági állampapírt is magasabb kamattal lehet vásárolni. Az Egyéves Magyar Állampapír és a Kincstári Takarékjegy is az eddigi 7 százalék helyett 9 százalékot fizet, a kétéves futamidejű Kincstári Takarékjegy II. kamata 9,5 százalékra nő. A jelek szerint nem állt meg a lakossági pénzkivonás az állampapírokból, menekül a pénz a szuperállampapírból – írja az Azénpénzem.hu.

Ismét kamatemelésre kényszerül az állam, miután nem sikerült megállítani a lakossági pénzkivonást az állampapírokból. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint október végén 8998 milliárd forint volt a lakossági állampapírok állománya, ami 1012 milliárd forinttal kevesebb, mint tavaly év végén. A terv ezermilliárdos növelés volt, helyette ezermilliárdos a csökkenés – értékelnek a portálon.

A bajt már nyár közepén látni lehetett, júliusban és augusztusban aztán felgyorsult a lakosság pénzkivonása az állampapírokból. Míg augusztusban közel 300 milliárd forintot, szeptemberben már közel 500 milliárd forintot vont ki a lakossági ebből a megtakarítási formából. A szeptember végén két új állampapírral, a 11,32 százalékos kamatozású Bónusz Magyar Állampapírral és a 11,75 százalékos kamatozású Prémium Magyar Állampapírokkal ugyan sikerült egy darabig megállítani a csökkenést, de ezek több száz milliárd forintos értékesítése is csak arra volt elég, hogy októberben az állomány mindössze 43 milliárd forinttal nőjön.

A MÁP Pluszból (korábbi becenevén szuperállampapírból) már október végéig 3029 milliárd forintot vontak ki a megtakarítók, az azóta eltelt 6 hét alatt történt 634 milliárd forintos pénzkivonás gyorsuló ütemre vall. Természetesen ezekből a papírokból kivont pénz egy része mehetett a népszerű Prémium Magyar Állampapírba, azonban a kibocsátott összegeket és a pénzkivonást összevetve mi azt gondoljuk, hogy tovább csökkent a lakossági állampapír-állomány. Erre utal a mostani kamatemelés is.

Hétfőtől, december 12-től az Egyéves Magyar Állampapír kamata az eddigi 7 százalékról 9 százalékra emelkedik, és a Kincstári Takarékjegy kamata egyéves lekötés esetén ugyancsak 7 százalék helyett 9 százalék lesz. A kétéves futamidejű Kincstár Takarékjegy II. kamata 7,5 százalékról 9,5 százalékra nő, az EHM (egységesített értékpapír hozam mutató) ebben az esetben 9,09 százalékra emelkedik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik