Eddig legalább 7-8 ezer cég fejezte be működését a kata kivégzése miatt, az egyéni vállalkozók közül pedig mintegy 40 ezren hagytak fel a tevékenységükkel – ez derült a legfrissebb adatokból a portál számításai szerint. Ez azt jelenti, hogy az eddigi katások 10 százaléka nem működik tovább.
Szeptember 1-jén lépett hatályba a kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló új törvény, míg a régi augusztus 31-én vesztette hatályát. Az eddigi 460 ezer katás vállalkozó (döntő többségük egyéni vállalkozó, mintegy 30 ezer betéti társaság) mind kiesett a rendszerből, hiszen megszűnt az eddigi kata. Az új kata hatálya alá külön be kell jelentkezni, de ez már csak egy szűk körnek lehetséges. A katás cégek közül azonban sokan inkább a megszűnés mellett döntöttek.
Hány cég szűnt meg?
A Nemzeti Cégtár adatai szerint 5153 cég indította el szeptemberben a végelszámolását, ebből 4882 betéti társaság. Havonta átlagosan 700-800 végelszámolást indítanak a cégek, így ez a szeptemberi adat példa nélküli.
Már augusztusban az átlag négyszerese volt a 3299 darab végelszámolás elindítása (ebből 2760 betéti társaság) – mondta Pertics Richárd, a céginformációs szolgáltató Opten Kft. szakértője az Azénpénzem.hu kérdésére.
Az augusztusban induló eljárások 95 százaléka betéti társaságnál indult, azaz a társas vállalkozások körében a mostani végelszámolási hullámot lényegében csak a betéti társaságok generálják. Jelenleg 104 ezer betéti társaság működik az országban, közülük – a Pénzügyminisztérium szerint – mintegy 30 ezer volt katás.
A végelszámolási hullám egyébként már júliusban, az új kata szabályok elfogadása után megindult.
Döbbenetes számok az egyéni vállalkozóknál
Miközben havonta átlagosan 4 ezer egyéni vállalkozó fejezi be a tevékenységét, augusztusban a törlések száma közel 30 ezer volt (29871), szeptember első két napján pedig további 10528 egyéni vállalkozó döntött így – mondta a portálnak Pertics. Mivel ez a sokszorosa a szokásosnak, ezért ennek döntő részét is a régi kata megszüntetésének számlájára írhatjuk.
Mennyi bevétel esik ki?
A most megszűnő vállalkozások (cégek és egyéni vállalkozók) jelentős része vélhetően nem főállású katás volt. Az egyéni vállalkozók közül lehetnek persze olyanok, akik ezt főállásban űzték, és most munkaviszonyba kerülnek, sőt a cégek közül lesznek olyanok, amelyek tulajdonosa (Bt. beltagja például) egyéni vállalkozóként működik tovább.
Pusztán a megszűnésekből ugyanakkor az látszik, hogy ezektől a vállalkozásoktól (ha úgy számolunk, hogy nem főállásban katáztak) idén 4,8 milliárd forint adó nem fog befolyni. (Havonta 25 ezer forint, azaz 2022-ben 4 hónapra 100 ezer forint fejenként.)