Gazdaság

Üzemanyag-utalványokat kaphatnak a rászorulók Horvátországban

Diego Ravier / Hans Lucas / AFP
Diego Ravier / Hans Lucas / AFP

A horvát kormány szeptembertől kibővítheti energiasegély-csomagját, és a szociálisan leghátrányosabb helyzetűeket üzemanyag-támogatásokkal segítheti, utalványos rendszerben, mondta Andrej Plenkovic horvát kormányfő szerdán, a horvát közszolgálati televíziónak adott interjújában.

Nagyon fontos az intézkedések méretre szabása. Nem ugyanaz olyanokat támogatni, akik óriási bevételekkel rendelkeznek, mint akiknek átlagon aluli a fizetése

– fogalmazott a miniszterelnök az MTI tudósítása szerint. Hozzátette: az ötleten már dolgozik az illetékes tárca, és amikor eljön az ideje, előállnak ezzel a megoldással is.

Az üzemanyag-utalványok valószínűleg ugyanúgy működnének majd, mint az energia-utalványok. A kormány április 1-jével 200 kunáról 400 kunára (valamivel több mint 10 ezer forintról 21 ezer forintra) emelte a már meglévő, gázra és áramra is felhasználható energia-utalványok összegét, továbbá a lehetséges felhasználók számát 20 ezerről 82 ezerre növelte.

A rászorulóknak a szociális központokhoz kell beadniuk a kérvényüket, amelyet azok elbírálnak. Miután megkapják a végzést, a kifizetett rezsiszámlával jelentkezhetnek az állami pénzügyi intézetnél (FINA) visszatérítésért.

Horvátországban az elmúlt időszakban nem maximálták a kőolajtermékek díjszabását. Zágráb ehelyett rögzítette a kereskedői árrést és ideiglenesen csökkentette a benzin és a gázolaj jövedékiadó-mértékét. Az árak azonban ennek ellenére minden héten emelkedtek.

A kabinet ezért a múlt héten úgy döntött, hogy, az autópályákon forgalmazott üzemanyagok kivételével, két hétre rögzíti az üzemanyagok kiskereskedelmi árát. A rendelet a 95-ös oktánszámú benzinre, valamint a dízelre vonatkozik, a prémium üzemanyagok szabadárasak maradtak mindenhol. Az eurosuper 95 árát 13,50 kunában (710,37 forint), az eurodízelét 13,08 kunában (688,27) határozta meg a kabinet.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik