A Széchenyi GO-t a gazdaság újranyitását támogató lépések egyik fontos elemeként vezették be. A programban elérhető hitelek feltételét tavaly év végén módosították, azzal, hogy ezek 2022. június 30-áig érvényesek. Arról még nincs információ, hogy lesz-e folytatás, és ha igen, akkor mivel lehet számolni. Így azoknak a vállalkozásoknak, amelyek nem akarnak lemaradni az évi 0,5-2,5 százalékos kamattal elérhető hitelekről, ráadásul a futamidő alatt végig fix kamattal, érdemes lehet élni a lehetőséggel – hívták fel a figyelmet a portál szakértői.
A június 30.-i határidő lejártáig már alig több mint két hónap van, miközben egy hiteligény elbírálása legalább 6-8 hét. (Bonyolultabb – például beruházási hiteleknél – ennél jóval több is lehet.) Április végéig, május elejéig be kell tehát adni a pénzintézetekhez a kérelmeket.
Jelentős megtakarítás a kockázatok csökkentése mellett
A különböző célokra (beruházás, likviditás javítása, hitelkiváltás, stb.), különböző futamidővel (2-10 év), 1 millió és 1 milliárd forint közötti összeget lehet a Széchenyi Kártya Program GO keretében igényelni. A kamat minden esetben fix, évi 0,5-2,5 százalék között van. A termékekről minden fontos információ megtalálható a hitelszakértő cég oldalán, kalkulátorával pedig az is kiszámolható, hogy mennyi kedvezményes kölcsönt igényelhet egy adott cég. Tájékozódni lehet továbbá arról is, hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie egy vállalkozásnak ahhoz, hogy pályázhasson ezekre a forrásokra.
A portál szakértői felhívják ugyanakkor a figyelmet arra, hogy az ismertetett feltételekre minden hitelnyújtó banknak figyelemmel kell lennie. A konkrét folyósítási döntések során azonban saját üzleti szempontjaikat is mérlegelik a pénzintézetek. Így előfordulhat, hogy ugyanazon cég hitelkérelmét az egyik bank elutasítja, míg egy másik nagyobb összeget is folyósítana. Érdemes tehát több banknál is érdeklődni a lehetőségekről.
Hatalmas összegeket takaríthatnak meg ezekkel a hitelekkel a cégek. A vállalkozások gazdálkodását befolyásoló üzleti környezet durván romlott az elmúlt hónapokban. Az infláció márciusban közel 15 éves csúcsra futott, elérve a 8,5 százalékot, és a várakozások szerint tovább gyorsul: a következő hónapokban akár a 10 százalékot is meghaladhatja a pénzromlás éves üteme.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az árstabilitás megőrzése érdekében szigorítási ciklusba kezdett: az elmúlt 12 hónapban az irányadó kamatot több lépésben 0,75 százalékról 6,15 százalékra emelte, és egyértelművé tették azt is, hogy mindent eszközt bevetnek az infláció megfékezése érdekében. A kamatok emelkedése jó eséllyel követi tehát a jövőben is az infláció erősödését.
A mikro-, kis- és középvállalatok (kkv-k) számára elérhető hitelek között meghatározó változó kamatozású kölcsönöknél a kamat mértékét két tényező befolyásolja: a Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb (Bubor) és a kamatfelár. Ebből eredően a vállalkozók hitelköltségeinek alakulását szinte azonnal és nagyon érzékenyen érinti a pénzpiaci feltételek változása.
A céges hitelek kamatainak megállapításánál a referenciaértékként leggyakrabban használt 1 és 3 hónapos Bubor egy év alatt 0,75 százalékról 6,25, illetve 0,79 százalékról 6,6 százalékra ugrott. A változások következményeként
Azt, hogy ebben a gyorsan romló üzleti környezetben milyen pénzügyi előnyt jelenthetnek a Széchenyi Kártya Program GO hitelek, érdemes egy példán megvizsgálni. A konkrét számok mellett már előre érdemes azonban kiemelni a kedvezményes Széchenyi hitelek egy további előnyét – nevezetesen azt, hogy fix kamatozásúak. Olyan forrás szerezhető tehát e kölcsönök révén, amelynek költségei a futamidő alatt végig változatlanok, így kikapcsolhatóak az üzleti környezet további romlásából eredő kockázatok is. Mindezek fényében, nézzük a konkrét számokat.
Ennyivel olcsóbbak a piaciaknál a kedvezményes hitelek
A Széchenyi Likviditási hitel kamata például jelenleg fix, évi 2,5 százalék. Ha egy cég 100 millió forint Likviditási hitelt vesz fel jelenleg 3 évre, a teljes futamidő alatt összesen 3,9 millió forint banki költséggel kell, hogy számoljon.
Egy hasonlóan rugalmasan (például forgóeszköz-finanszírozásra) felhasználható 100 millió forintos 3 éves futamidejű piaci hitel induló kamata jelenleg a legjobb esetben is 8 százalék. Ezzel számolva 100 millió forintnál csak a kamat költsége 12 millió 810 ezer forint. Ehhez azonban további kezelési költségek és díjak is hozzáadódnak. Ráadásul mivel ezen hitelek kamata változó (az 1 vagy 3 havi Bubor alakulásához kötött), a futamidő alatt a kamat, és ezzel együtt a hitelhez kapcsolódó kiadások tovább emelkedhetnek.
Ennyi a kamatkiadás különbözete, és itt még nem számoltunk az egyéb költségekkel és díjakkal, illetve a későbbi kamatemelések esetleges hatásaival. Ez évi 3 millió forint megtakarítás.
Másként is megvizsgálva a piaci alapú és a kedvezményes hitelköltségek viszonyát: a Széchenyi Kártya Program GO konstrukciók hitelköltsége a jelenlegi kamatszintek mellett is a harmada a hasonló célra igényelhető piaci konstrukciókénak. És a realizálható pénzügyi előny a kamatok várt emelkedése mellett a közeljövőben még jelentősen nőhet is a kedvezményes konstrukciók javára.
Senkit sem szeretnének ugyanakkor a portál szakértői indokolatlan eladósodásra biztatni. Sőt, felhívják a figyelmet arra, hogy a jelenlegi egyre bizonytalanabb gazdasági helyzetben a megelőző időszakokhoz képest jelentősen felértékelődik a pénzügyi stabilitás. Minden finanszírozási döntést alapos mérlegelés után kell meghozni.
Arra biztatják tehát a vállalkozásokat a portál elemzői, hogy tekintsék át likviditási helyzetüket, térképezzék fel, hogy a következő hónapokban, egy-két évben szükség lehet-e arra, hogy növeljék pénzügyi mozgásterüket, mielőtt döntenek. Ennek megkönnyítésére a termékösszehasonlító portálnál készítettek egy összefoglalót, amely segíthet a helyzet áttekintésében, és a forrástervezésben.
Ha a vizsgálat eredménye az, hogy emelkedhet a forrásigény, akkor a következő lépésként jöhet a még elérhető, nagyon attraktív Széchenyi hitelek igénylése.
Gyorsan kell lépni
Mivel már igen kevés az idő, fontos, hogy ne legyenek fennakadások az ügyintézésben. Az alábbiakban néhány további tudnivaló, amivel számolni kell:
- Mindenképpen szükség lesz a 2021-es beszámolóra a hitel igényléséhez, emiatt érdemes lehet megkérni a könyvelőt, hogy a beszámoló készüljön el még a május 20.-i mérlegzárás előtt. Enélkül a bankok már nem döntenek.
- Látszania kell továbbá az eredménykimutatásban, hogy a cég nyereségesen működik. A bank számára ez a hitel visszafizetésének garanciája.
- Időt kell szánni az adminisztrációra. Gondosan kell összekészíteni továbbá a dokumentumokat.
Ezt a folyamatot gyorsíthatja szakértő bevonása, amikor 48 órán belül előzetes hitelbírálat készül, amelyből kiderül, hogy hozzájuthat-e a cég Széchenyi hitelhez.
Megfelelő megoldás lehet az is, ha számlavezető banknál a kapcsolattartóval egyeztet a cég a Széchenyi hitel igénylésének lehetőségéről. Ennek előnye, hogy a saját banknak jó rálátása van a vállalkozás pénzügyeire, amely könnyítheti, gyorsíthatja a folyamatokat.