Ezt mondta ki az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén a kettős termékminőségre vonatkozó állásfoglalásában.
Amennyiben egy vállalat egész Európában forgalmaz egy terméket, amelynek országonként eltérő a minősége, akkor nem címkézheti fel ugyanúgy, ugyanazzal a márkanévvel, mert ez a fogyasztók félrevezetése.
Az állásfoglalás szerint számos teszt, felmérés kimutatta, hogy főleg Közép- és Kelet-Európában, a látszólag a máshol árulttal egyforma termékek összetétele eltérő, jellemzően a vásárló kárára.
Különbségek nemcsak élelmiszereknél (halrudak, porlevesek, kávé, üdítőitalok) voltak, hanem gyakran más termékeknél, így többek között mosószereknél, kozmetikumoknál, higiéniai termékeknél és bébitermékeknél is előfordulnak.
A Nébih 2017-es felmérése 96 Magyarországon, Olaszországban és Ausztriában egyaránt forgalmazott termék esetében 71 féle eltérést talált a magyar fogyasztók kárára – közölték.
Az Európai Parlament állásfoglalásában javaslatokat fogalmazott meg a probléma megoldására. Ezek között szerepel, hogy nem megfelelő termékekkel és nem tisztességes eljárás esetén gyors, határokon átnyúló együttműködésre és adatcserére van szükség a nemzeti fogyasztóvédelmi és élelmiszer-felügyeleti hatóságok, a fogyasztói szervezetek és az Európai Bizottság között.
A képviselők megbízható és összevethető bizonyítékok összegyűjtését, és a probléma súlyosságának megítélése érdekében közös vizsgálati módszertant, valamint 2018 vége előtt az eredmények nyilvánosságra hozatalát javasolták egy nyilvánosan elérhető adatbázisban. Végezetül a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelv frissítésének fontosságát hangsúlyozták.
Nem szabad a fogyasztói preferenciákat ürügyként felhasználva csökkenteni a minőséget és eltérő minőségi színvonalú termékeket kínálni a különböző piacokon.
A vállalatok eltérő összetevőjű és jellemzőkkel rendelkező termékeket csak az uniós jogszabályok tiszteletben tartásával hozhatnak forgalomba.
Szerintük a gyártóknak, forgalmazóknak speciális logóval kellene jelezniük, ha egy termék minősége az egész EU területén egyforma. A tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelvet módosító új jogszabályjavaslatról várhatóan novemberben szavaz az uniós parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottsága. (mti)
Kiemelt kép: MTI / Vajda János