Csaknem 2 mázsa illegálisan forgalmazott parlagfű tablettát és a tabletta alapanyagaként szolgáló porított parlagfüvet találtak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szakemberei egy Bács-Kiskun megyei vállalkozásnál. Az “Istenek eledele” néven forgalmazott terméket számos bio boltban, valamint az interneten árusította a cég. A hatóság a készítményt azonnali hatállyal kivonta a forgalomból, valamint visszahívta a kereskedelemből – áll a hatóság közleményében.
A parlagfű készítményeket árusító webshopok és bio boltok vizsgálata során a NÉBIH ellenőrei mintegy 200 kilogramm illegálisan árusított parlagfű tablettát, valamint a tabletta alapanyagaként szolgáló porított parlagfüvet találtak egy Bács-Kiskun megyei vállalkozásnál. A cég a bajai székhelyű Dombszéli Vadgesztenye Kft. A cégnek ráadásul nem is megy rosszul az üzlet, az elmúlt öt évben folyamatosan nőtt a forgalma, 12 millióról tavalyra közel 44 millió forintra, az adózott nyereség pedig közel 13 millió forintra rúgott tavaly.
A szabálysértést tovább súlyosbítja, hogy a vállalkozás a tulajdonos lakóházának pincéjében tárolta és közvetlenül onnan forgalmazta az illegális parlagfű termékeket, holott az ingatlan sem élelmiszerraktárként, sem élelmiszer-kereskedelmi egységként nem szerepel a nyilvántartásokban.
A NÉBIH a vállalkozásnál készleten lévő, csaknem 2 mázsányi parlagfű tablettát és porított parlagfű alapanyagot azonnali hatállyal kivonta a forgalomból, míg a kereskedelmi forgalomba került termékek esetében elrendelte azok visszahívását. Az eljárás folyamatban van, az ügyben több százezer forintos bírság kiszabása várható.
Fontos tudni, hogy a parlagfű és abból készült élelmiszerek új élelmiszernek minősülnek, forgalomba hozatalukat uniós szinten engedélyeztetni kell. Az uniós engedélyezés során az élelmiszerként történő felhasználás biztonságosságát kell bizonyítani. Tekintve, hogy a parlagfű citotoxikus (sejtmérgező) hatását tudományos kutatások igazolják, a forgalomba hozatalt megelőző engedélyezési eljárás különösen lényeges.
A NÉBIH kéri a fogyasztókat, hogy amennyiben illegális forgalmazást észlelnek, jelezzék a NÉBIH Zöldszámán (06-80/263-244) vagy az ugyfelszolgalat@nebih.gov.hu e-mail címen. (Kiemelt kép: MTI)
Az ellenőrzésről videó is készült: